Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Lludogorec” startoi në Ligën e Kampionëve me 3:1 ndaj “Dinamo Batumi”

Në qytetin Razgradtë Bullgarisë Veriore, “Ludogorec” mposhti me rezultat 3:1 “Dinamo Batumi” në ndeshjen e parë të raundit të parë të Ligës së Kampionëve. Golat për kampionin bullgar ishin shënuar nga Bernard Tekpetey, Rick Jhonathan dhe Aslak Fonn Witry, ndërsa golin e nderit për mysafirët e realizoi Vladimer Mamuchashvili.

“Lludogorec” hapi rezultatin në minutën e 13-të të ndeshjes. Goli i dytë për bullgarët u shënua në minutën e 24-të me një kundërsulm të shpejtë. Në pjesën e dytë kampionët e Gjeorgjisë filluan të sulmojnë portën bullgare dhe në minutën e 62-të shënuan gol. Në minutën e 72-të, “Lludogorec” riktheu epërsinë me dy gola. Pavarësisht fitores, duhet të pendohemi që futbollistët tanë nuk arritën të shënonin më shumë gola, gjë që do t'i lejonte ata të shkonin më të qetë në Gjeorgji më 17 korrik për ndeshjen revansh.

Më shumë nga rubrika

Borjana Kalejn

Shtatë medalje olimpike për Bullgarinë në Paris

Tihomir Ivanov fitoi vendin e tetë në kërcim së larti me rekord personal për sezonin 2,27 m dhe i dha fund pjesëmarrjes së Bullgarisë në Lojërat Olimpike në Paris . Bilanci për Bullgarinë është shtatë medalje - tre ari, një argjendi dhe tre..

rinovuar më 24-08-12 11.04.PD
Hristo Stoiçkov (majtas) dhe Gianno Infantini

Legjenda e futbollit bullgar Hristo Stoiçkov do të punojë për FIFA-n

Hristo Stoiçkov pranoi ftesën e presidentit të Federatës Botërore (FIFA), Gianni Infantino, për të qenë pjesë e ekipit të tij. "Është një nder i madh për mua të pranoj ftesën e Gianni Infantino për të punuar për FIFA. Unë do të përfaqësoj..

botuar më 24-08-12 9.49.PD
Magomet Ramazanov

Magomet Ramazanov me medaljen e tretë të artë olimpike për Bullgarinë - në mundje të lirë

Magomed Ramazanov triumfoi me titullin e tretë olimpik për Bullgarinë nga Lojërat në Paris 2024, pasi mundi bindshëm legjendën në mundjen e lirë deri në 86 kg, iranianin Hasan Jazdani Çarati - medalist olimpik i artë dhe argjendi dhe tre herë..