Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vajzat fituan medaljet e para në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike

Dara Malinova (majtas) dhe Magdalena Vëllkova

Dara Malinova dhe Magdalena Vëllkova fituan medaljet e para për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Budapest. Malinova fitoi medaljen e argjendtë në shiritin te vajzat me 29.600 pikë. Medaljen e artë e fitoi rumunia Amalia Lika me 30.950 pikë dhe e treta u rendit Barbara Kaja nga Gjeorgjia me 29.000 pikë. Vëllkova fitoi një medalje bronzi në finalen e topit për vajza. Ajo prezantoi shumë mirë kompozimin e saj të bukur dhe mori 31.150 pikë. Meital Sumkin e Izraelit u bë kampione e topit me 33.550 pikë, e dyta është Anna Pierxhentili nga Italia me 31.250 pikë. Dy bullgaret debutuese, janë të katërtat në garën ekipore, vetëm 0.1 pikë larg medaljeve të bronzta.

Stilijana Nikollova dhe Borjana Kalein siguruan pjesëmarrje në tre finale të veglave të veçanta pas kualifikimeve për femra në rreth dhe top.

Më shumë nga rubrika

Boksieri Radosllav Rosenov fitoi një kuotë për Olimpiadën në Paris

Nënkampioni evropian i boksit Radosllav Rosenov fitoi një kuotë olimpike në kategorinë 63.5 kg pasi mposhti Aleksandru Paraskiv të Moldavisë në turneun në Bangkok. Kështu ai u bë boksieri i pestë bullgar me kuotë për lojërat në Paris. Te femrat..

botuar më 24-05-31 1.54.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov me fitoren e dytë në Roland Garros

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov mundi hungarezin Fabian Marozhan me 6:0, 6:3, 6:4 në raundin e dytë të Roland Garros. Gjatë gjithë ndeshjes ai dominoi kundërshtarin e tij. Në raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Francës Grigor..