Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Echipa națională de schi caută sportivi în rândul diasporei bulgare din străinătate

Schioarea de schi alpin Annina Zurbrigen va schia pentru Bulgaria începând din acest sezon, a anunțat Federația bulgară de schi. Zurbrigen, născută în Elveția și a cărei mamă este bulgăroaică, s-a clasat pe primul loc la slalom la Campionatele de stat din aprilie de la Bansko. Într-un mesaj video în limba bulgară, sportiva în vârstă de 20 de ani și-a exprimat speranța de a participa în curând la curse de Cupa Mondială.

"Federația bulgară lucrează bine și există un interes serios din partea bulgarilor care trăiesc în străinătate și a sportivilor din căsătorii mixte să se înscrie și să alerge pentru Bulgaria. Vorbim de țări din Europa, SUA, Canada", a declarat vicepreședintele Federației bulgare de schi, Gheorghi Bobev.

Italianca naturalizată Luisa Bertani schiază pentru Bulgaria la schi alpin feminin încă din sezonul trecut.

Mai multe din categorie

Stiliana Nikolova

Stiliana Nikolova a câștigat medalia de aur la Cupa Europeană de gimnastică ritmică de la Baku

Stiliana Nikolova a cucerit medalia de aur în concursul all-around la prima ediție a Cupei Europene de gimnastică ritmică de la Baku. Boryana Kaleyn a rămas pe locul patru după ce a făcut greșeli în exercițiul de la panglică. Competiția se desfășoară..

publicat în 04.05.2024 la 15:30
Nadya Toncheva

Nadia Toncheva se numără printre pretendentele la Cupa Mondială de șah

Bulgaria va participa din nou la a doua ediție consecutivă a Cupei Mondiale de șah feminin. După ce în 2023, Nurgul Salimova a ajuns în finala turneului din Baku, în 2025 va concura Nadia Toncheva. În 2023, a participat și ea în această competiție,..

publicat în 30.04.2024 la 14:30
Rami Kiuan

Bulgaria are campion european la box masculin

La Campionatele Europene de box de la Belgrad, Rami Kiuan a obținut cel mai mare succes din cariera sa și l-a învins în finala categoriei 75 kg pe rusul Dzhambulat Bijamov cu 3:2 din voturile arbitrilor. Bulgarul de 23 de ani din Kostinbrod a obținut la..

publicat în 29.04.2024 la 11:00