Академик остана в битката за бронза след победа над Балкан

Академик с купата и сребърните медали от Балканската лига
Снимка: БК Академик Пловдив

Академик (Пловдив) грабна блестяща победа срещу Балкан със 72:59 (20:20, 16:10, 16:12, 20:17) и зарадва феновете си, които отново се завърнаха в зала "СИЛА" след дългата забрана заради пандемията. Така пловдивският баскетболен тим изравни серията в малкия финал за бронзовите медали в НБЛ и третото място ще се реши в трети решителен сблъсък в неделя от 19:00 часа в Ботевград. При нова победа Академик ще напише поредната златна страница от новата си история след второто място в Балканската лига по-рано през сезона.

Отборът на старши треньора Йордан Янков игра много сърцато и напълно заслужено се поздрави с победата. Домакините играха много солидно в защита и нападение от началото до самия край, спечелиха борбата под коша - 41:34, и не оставиха много шансове на гостите. Двата отбора се захапаха още на старта. Академик започна добре със серия от 6:0 с два коша на Томич, но към края на първата четвърт Балкан обърна до 20:16 с две тройки на Джордан и Чембърс. Все пак пловдивчани успяха да изравнят до 20:20 след началните 10 минути. Втората четвърт бе нискорезултатна и с превес на защитите, но Академик взе аванс от 6 точки на почивката с две тройки на Карсън и Николов в заключителните секунди.

Академик започна силно и след антракта и бързо вдигна двуцифрена разлика, която набъбна на 13 точки след тройка на Бачев. В последната секунда обаче тройка на Чембърс намали пасива на Балкан на 10 точки преди последната решителна четвъртина. В нея тройка на Вуцица и зрелищна бърза атака, завършена от Николов доведоха до аванс от 17 точки за домакините 7 минути преди края. Последва и още една тройка на Бачев за 62:42, но гостите бързо свалиха пасива до 15 след тройка на Грозев и забивка на Джордан. До края обаче домакините умело парираха опитите на Балкан да върне интригата в мача.

Петима от Академик завършиха с двуцифрен актив. Ники Николов бе най-резултатен със 17 точки, Обрад Томич записа поредния си дабъл-дабъл от 15 точки и 11 борби, Джахи Карсън, Васил Бачев и Йере Вуцица завършиха с по 11 точки.

За Балкан се отличиха Митко Димитров с 15 точки, Сияни Чембърс с 11 и Дарко Балабан с 8 точки.