Екстремните спортове 23 юни - 1 юли 2024

3
Мария Николова (вдясно) и Моника Филипова
Снимка: Витоша 100

Три жени подобриха досегашното най-добро време при бегачките в Обиколката на Витоша. Мария Николова стана първа, а в рамките на следващата минута финалът беше пресечен от Моника Филипова и Надежда Ангелова. Мария подобри собствения си рекорд, поставен през 2020 г. - 9:17:32 часа. Сега тя финишира 8:56:39 часа след старта. Половин минута по-късно пристигна и миналогодишната победителка Моника Филипова - 8:57:10, а още половин минута по-късно - и третата, Надежда Ангелова - 8:57:35. Масово в коментарите на тази женска битка, започнала от самото начало и продължила през цялото време, любителите на спорта използваха думата "касапница", подчертавайки оспорваното надбягване, в което финалният спринт на Мария Николова й донесе седма победа във "Витоша 100" и нов рекорд.

При мъжете Христо Цветков записа четвърта поредна и общо пета победа. Първият, пробягал обиколката под 8 часа, поведе още след старта и поддържаше трайна преднина от около 10 минути пред основните си съперници. Христо финишира отново под 8-те часа - 7:52:01, което е 12 минути от рекорда му (7:39:54), поставен миналата година. Втори стана Димитър Шадура, 8:04:52, а трети - Пламен Пенов - 8:05:55.

При колоездачите 16-годишната Йоана Вълканова записа ново най-добро време при жените - 5:04:28, с около 9 минути по-бързо от досегашното, на Христина Козарева (5:13:03, 2019 г.). Първи при мъжете стана Лъчезар Ангелов - 4:09:52, но рекордът остана у Александър Алексиев, който през 2019 г. измина трасето за 3:55:44 часа.

При дуатлонците рекордът по трасето също падна. Андриан Кърпаров за първи път записа време под 14 часа, като обиколи два пъти Витоша  - с велосипед, а после и с бягане, за общо 13.44:24 часа. Предишното най-добро време беше на Самуил Вълчев - 14:15:13, от миналото лято.

Началото на 41-вото издание на "Витоша 100" беше дадено в 6 ч. в събота със старт на колоездачите, а същата вечер, минута преди полунощ по близо 100-километровото трасе потеглиха  бегачите и дуатлонците. Общо над 3200 души участваха в състезнаието.

Антония Григорова
Снимка: Фейсбук страница на Антония Григорова

Антония Григорова зае 14 място в Kaiserkrone скай, Австрия - част от Световните серии по скайрънинг. "За мен това беше вероятно най-трудното и опасно откъм терен трасе, на което съм участвала. И то не заради положителната деневилация, която беше 2700 м в едва 25 км, а поради техничния, скален и на доста места необезопасен терен", написа Григорова във Фейсбук.

Огнян Димитров се класира на 15-о място във вертикалната надпревара на Световното първенство по скайрънинг за юноши и девойки в Черна гора. Близо 200 състезатели, в четири възрастови категории, се бориха за разпределението на призовите отличия. Огнян се състезаваше в Категория С (19-20-годишни) и преодоля 5-километровото трасе с 1000 м положителна денивелация за 55 минути и 31 секунди. Другите двама български представители - Григор Григоров и преслав Пейнов, заеха съответно 21 и 23 място.

Ден по-късно, в скай дисциплината - 21 км, с 1600 м положителна денивелация, Григор Григоров се пребори за 14 място при 19-20-годишните при високи температури и близо 1600 м надморска височина. Григор финишира с време 2:45:43 часа. Огнян Димитров стана 18-и, а Преслав Пейнов зае 24 място. Единственият представител от България в Категория B (17-18-годишни) - Ивайло Пейнов се класира 31-ви.

Александра Тоткова
Снимка: Lena Drapella

Александра Тоткова зае 5 място при жените на Световната купа по спортно катерене в дисциплината "трудност" в Инсбрук. Пловдивчанката беше 20-а в квалификацията, а на полуфинала - 4-та. На финал тя и още 3 състезателки постигнаха равен резултат, заради което полуфиналът определи крайното класиране за 4-7 място. Яня Гарнбрет (Словения) и Ай Мори (Япония) бяха единствените, които успяха да направят "топ" на маршрута, но с класирането от полуфинала словенката спечели поредната си титла. Това е второто най-добро класиране на Тоткова на световна купа при жените след 3-ото й място в Шамони през 2021 г.

Сред останалите български състезатели в Инсбрук Николай Русев зае 63 място в боулдъра и 49-о в трудността, Слав Киров - 49 място в боулдъра и 59-о в трудността, а 17-годишната Валисия Мей, която за първи път участва на световна купа при жените, зае 65-то място и в двете дисциплини. Следващите два кръга от Световната купа в трудността започват на 12 и на 17 юли във Франция - съответно в Шамони и в Бриансон.

Здравословни проблеми доведоха до прекратяване на гребната експедиция на Стефан Иванов и Владимир Табутов, които искаха да прекосят Северния ледовит океан с лодката "Неверест". Двамата потеглиха на 23 юни от Хаугесунд, Норвегия, а експедицията беше наречена FAR (Full Arctic Row) или “С гребане през целiя Северен океан”. Поради остра и хронична морска болест на Табутов и срязано сухожилие на пръст на Иванов двамата са преустановили експедицията, след като са прекосили 313 морски мили от Хаугесунд до Фроя в Норвегия.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

30.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.06.24 година. Изречение на месеца: "Най-голямата смелост е да не се страхуваш от страха!" Автор: Емилия Търновска от гр. Габрово

публикувано на 30.06.24 в 08:02
Екипът на експедицията до Северния ледовит океан

Екстремните спортове 16 - 23 юни 2024

Българска гребна експедиция се отправя към Северния ледовит океан . По-рано тази седмица Стефан Иванов и Владимир Табутов потеглиха от София с лодката “НЕВЕРЕСТ” - на ремарке до Хаугесунд, Норвегия, откъдето ще отплават. Експедицията е наречена FAR (Full Arctic Row) или “С гребане през целiя Северен океан”. Целите на двамата са: • да осъществят..

Екстремните спортове 9 - 15 юни 2024

Най-добрият български състезател в ски-алпинизма Никола Калистрин победи в състезанието по вертикален километър "Парангалица", част от Световните серии в тази дисциплина на скайрънинга. Стартът беше при долна лифтова станция на Ски парк Картала, а финалът - на връх Исмаилица. Калистрин измина трасето, дълго 4,7 км с 960 м D+, за 43 минути и 39..

публикувано на 16.06.24 в 13:04