Podcast στα ελληνικά
Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Το αθλητικό 2018 για τη Βουλγαρία

Ο ετήσιος αθλητικός απολογισμός είναι ένα δύσκολο έργο. Όχι λόγω του θέματος, αλλά λόγω του όγκου των αγώνων, των αθλητικών εκδηλώσεων, των αμέτρητων στατιστικών στοιχείων, μεταλλίων, κατατάξεων, μέτρων, λεπτών, δευτερολέπτων… Δεν είναι ένας εύκολος στόχος, λόγω αντικειμενικών και υποκειμενικών λόγων, και δεν μετριέται, πάντα, με δευτερόλεπτα και εκατοστά.

Αλλά η επισκόπηση πρέπει να γίνει και πρέπει να ξεκινήσει από κάπου. Για παράδειγμα, από το επιμέρους προς το σύνολο, αν δεχτούμε ότι το επιμέρους είναι ο αθλητής και το σύνολο το άθλημα. Στην κατάταξη «Αθλητής της χρονιάς», σε ειδική δημοσκόπηση, 139 αθλητικοί δημοσιογράφοι από 49 ηλεκτρονικά και έντυπα ΜΜΕ έδωσαν την, αιτιολογημένη, ψήφο τους υποστηρίζοντας αυτούς που έκριναν καλύτερους. Στην πρώτη δεκάδα είναι τοποθετημένοι με αλφαβητική σειρά: Αλεξάνδρα Νάτσεβα (στίβος), Αλεξάνδρα Τζέκοβα (σνόουμπορντ), Μπιλιάνα Ντούντοβα (πάλη), Γκαμπριέλα και Στεφανί Στόεβι (μπάντμιντον), Κατρίν Τάσεβα (ρυθμική γυμναστική), Κύριλλ Μίλοφ (πάλη), Κουμπράτ Πούλεφ (πυγμαχία), Μιρέλα Ντεμίρεβα (στίβος), Στόικα Πετρόβα (πυγμαχία), Ταϊμπέ Γιουσεΐν (πάλη). Θα δούμε, επίσης, σε πια αθλήματα διέπρεψε η Βουλγαρία. Όπως φαίνεται, υπάρχουν ορισμένα τα οποία είναι παραδοσιακά «βουλγαρικά». Εξωτικά δεν υπάρχουν, με εξαίρεση, ίσως, το μπάντμιντον, όπου οι αδερφές Γκαμπριέλα και Στεφανί Στόεβι κέρδισαν τον ιστορικό ευρωπαϊκό τίτλο στα ζεύγη στην Ουέλβα στην Ισπανία.

Ταϊμπέ ΓιουσεΐνΚαλύτερη αθλήτρια του 2018, ανακηρύχτηκε η Ταϊμπέ Γιουσεΐν. Η παλαιστής αγωνίζεται στην κατηγορία των 62 κιλών και έχει κερδίσει ακόμα ένα βραβείο φέτος - το BigSportIcarus. Η Ταϊμπέ αποχαιρετά ένα επιτυχημένο έτος χωρίς ούτε μια ήττα. Τον Μάιο έγινε πρωταθλητής Ευρώπης στο Κασπίγσκ (Ρωσία) και τον Οκτώβριο, στα 27α γενέθλιά της, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Βουδαπέστη. Στο Κασπίγσκ νίκησε και η Μπιλιάνα Ντούντοβα, στην κατηγορία των 57 κιλών. Ο Πέτερ Κασάπμοφ, προπονητής της Εθνικής Γυναικών στην πάλη, εκλέχτηκε προπονητής του 2018.

Και για να παραμείνουμε στην πάλη, πρέπει να ξεχωρίσουμε τον 21χρονο Κίριλ Μίλοφ, ο οποίος επέστρεψε με ασημένιο μετάλλιο από τη Βουδαπέστη. Στους άντρες ο αρμενικής καταγωγής, βούλγαρος αθλητής Άικ Μνατσκανιάν, νίκησε μέσα 52 δευτερόλεπτα τον αλγερινό αντίπαλό του και μπροστά στον Πρόεδρο της ΔΟΕ, Τόμας Μπαχ,, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 72 κιλών για τους κλασικούς. Και σε αυτό το μέρος, αν σκεφτούμε κι άλλα δυναμικά και «βουλγαρικά» αθλήματα, όπως η άρση βαρών, πρέπει να αναδείξουμε, ως τη μοναχική φωτεινή ακτίνα, το νεαρό Χρήστο Χρίστοφ, ο οποίος κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο φέτος στην Ολυμπιάδα Νεολαίας του Μπουένος Άιρες, έγινε ευρωπαϊκός πρωταθλητής εφήβων στα 94 κιλά, στο Μιλάνο και κέρδισε το ρεπουμπλικανικό τίτλο στην κατηγορία του, στους άνδρες.

Για τον Κουμπράτ Πούλεφ δεν υπάρχει λόγος να μιλήσουμε. Είδαμε τι έπαθε ο Χιούι Φούρυ. Δεν μπορούμε όμως να μην αναφερθούμε σε μια κυρία με γάντια του μποξ – την Στόικα Πετρόβα. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Νέο Δελχί έχασε στον τελικό. Άρα, το ασήμι είναι κάποια παρηγοριά...

Η Αλεξάντρα Ζέκοβα, αν και τραυματισμένη, ξεντρόπιασε τη βουλγαρική αντιπροσωπεία στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες μπαίνοντας στους τελικούς στο cross-race, όπου κέρδισε την έκτη θέση, ανακοινώνοντας ότι θα είναι οι τελευταίοι Ολυμπιακοί Αγώνες της. Το άλλο λευκό χελιδόνι στην Πιονγκγιάνγκ ήταν ο Βλαντιμίρ Ζογράφσκι, ο οποίος κατέγραψε βουλγαρικό ρεκόρ για την κατάταξη των Ολυμπιακών Αγώνων στο άλμα με σκι, ολοκληρώνοντας στην 14η θέση. Αργότερα, τον Νοέμβριο, στον δεύτερο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Ρούκα της Φινλανδίας, με ένα άλμα 140 μ., Ο Βλαντιμίρ κατέλαβε την έκτη θέση - αποτέλεσμα επίσης "ελιτίστικο".

Η βασίλισσα των αθλημάτων – ο στίβος! Και πάλι τρεις κυρίες στην πρώτη γραμμή για την τιμή της πατρίδας. Δύο από αυτές - η Μιρέλα Ντεμίρεβα και η Ιβέτ Λάλοβα σημείωσαν επιτυχία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βερολίνο, η πρώτη παίρνοντας το ασημένιο στο άλμα εις ύψος και η δεύτερη τερματίζοντας 5η στα 200 μ.

Η τρίτη αθλήτρια είναι ένα κορίτσι από το Πλόβντιβ που ύψωσε τη βουλγαρική σημαία στον πυλώνα του Μπουένος Άιρες στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Νεολαίας. Το χρυσό μετάλλιο της Αλεξάντρα Νάτσεβα ήταν το τρίτο γι’ αυτήν από τα μεγάλα φόρουμ αυτής τη σεζόν. Νωρίτερα, την ίδια χρονιά, κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων κάτω των 18 ετών στην ουγγρική πόλη Ντιόρ, και μια εβδομάδα αργότερα θριάμβευσε στο Τάμπερε ως παγκόσμιος πρωταθλητής νεανίδων κάτω των 20 ετών με σκορ 14.18 μέτρα.

Προφανώς θα πρέπει ήδη να μιλάμε για μια «νέα αλλαγή» στο βουλγαρικό αθλητισμό, επειδή στους αγώνες του Μπουένος Άιρες, εκτός από τη Νάτσεβα, πρέπει να αναφέρουμε τα άλλα τέσσερα χρυσά, τρία ασημένια και δύο χάλκινα μετάλλια. Τίτλους κέρδισαν ο Κίριλ Κίροφ στην σκοποβολή, στο μπάντμιντον η Μαρία Ντέλτσεβα και το ακροβατικό ζευγάρι Μαριέλα Κονσταντίνοβα και Παναγιότ Ντιμιτρόφ που κέρδισε δυο τίτλους. Επιπλέον ο Αντριάν Αντρέεφ κέρδισε το αργυρό στο τένις ζευγών. Αργυρά κέρδισαν και ο αρσιβαρίστας Χρίστο Χρίστοφ και ο Βαλεεντίν Αντρέεφ στη σφυροβολία. Χάλκινα μετάλλια κέρδισα για τη Βουλγαρία η Γκάλια Σάτοβα (άρση βαρών) και Ενμοντ Ναζαριάν (πάλη).

Κατά τη διάρκεια του έτους, στη Βουλγαρία φιλοξένησε διάφορα εξαιρετικά αθλητικά γεγονότα. Τα παγκόσμια πρωταθλήματα βόλεϊ, κωπηλασίας, ρυθμικής γυμναστικής και το τουρνουά αντισφαίρισης Σόφιας το Φεβρουάριο. Εκτός από τη φιλοξενία, η βουλγαρική συμμετοχή θα μείνει στη μνήμη από τα επιτεύγματα των κοριτσιών της καλλιτεχνικής γυμναστικής, τα οποία κέρδισαν τρία μετάλλια και την τρίτη θέση.

Τα κορίτσια κέρδισαν μια πλήρη σειρά μεταλλίων - ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο. Μετά τις νίκες τους στους τελικούς των πέντε στεφάνων, κατέκτησαν την τρίτη θέση στο πολύαθλο και εξασφάλισαν ποσόστωση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020. Η Κατρίν Τάσεβα, η Νεβιάνα Βλαντίνοβα και η Μποριάνα Καλέιν, κέρδισαν το ασημένιο μετάλλιο στον ομαδικό αγώνα. Όλες αυτές οι επιτυχίες έφεραν στην εθνική μας ομάδα ρυθμικής γυμναστικής το βραβείο της Ομάδας της χρονιάς.

Ντενισλάβ ΚοτσαμπάσεφΟ πρώτος αθλητής με αναπηρία είναι ο πρώην Παγκόσμιος Πρωταθλητής Πινγκ - πονγκ Ντενισλάβ Κοτσαμπάσεφ.

Στο βόλεϊ το 2018, Η Βουλγαρία ήταν συνδιοργανώτρια, μαζί με την Ιταλία, αλλά η ομάδα μας δεν έφτασε στους τελικούς στο Τορίνο μια και δεν κατατάχθηκε στην πρώτη εξάδα και έμεινε ένατη.

Σχετικά με τα τουρνουά τένις, ας μην μιλήσουμε καλύτερα για συμμετοχή της Βουλγαρίας, εκτός απ’ αυτήν των βούλγαρων θεατών. Πρώτον, η εκδήλωση πάρα λίγο να μην γίνει, δεύτερον, ο Γρίγκορ Ντιμιτρόφ το έχασε αυτή τη φορά, και τρίτον, φάνηκε ότι μετά από αυτόν δεν υπάρχει κανείς, κάπως κοντά στο επίπεδό του, αν και ο ίδιος εντυπωσίασε, φέτος, μόνο με την πτώση του στην κατάταξη.

Κι ας κλείσουμε με το βασιλιά - το ποδόσφαιρο! Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ήταν υποψήφια και για την ομάδα της χρονιάς με τέσσερις συνεχόμενες νίκες. Στη Σόφια, η εθνική ομάδα κέρδισε ομάδες όπως η Ολλανδία και η Σουηδία - 2: 0 και 3: 2, τη Λευκορωσία - 2: 1 και τη Σαουδική Αραβία - 1: 0, για να έρθει στη σειρά τέσσερις συνεχόμενες νίκες - 2: 1 επί του Καζακστάν 2: 1 κατά της Σλοβενίας, 1: 0 με τη Νορβηγία, 2: 1 με την Κύπρο. Λογικά το ότι ο εθνικός προπονητής Πέτερ Χούμπτσεφ ήταν υποψήφιος για προπονητής του έτους. Πρωταθλητής για πέμπτη φορά είναι ακόμα η ομάδα Ludogorets. Επιπλέον, για Προπονητή της χρονιάς έβγαλαν υποψήφιο τον Ζλατομίρ Ζαγκόρτσιτς, γιατί κατάφερε να ανεβάσει τη Slavia στο νικητή του Κυπέλλου.

Αυτά για το αθλητικό 2018 στη Βουλγαρία. Εάν κάτι λείπει, δεν έγινε επίτηδες! Ευτυχισμένες γιορτές!

Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης

Φωτογραφίες: BGNES και BTA

Περισσότερα στην κατηγορία

Η Βικτόρια Τόμοβα θα παίξει στα προημιτελικά στο Μπαντ Χόμπουργκ

Η καλύτερη Βουλγάρα τενίστρια Βικτόρια Τόμοβα έφτασε στον προημιτελικό του τουρνουά χόρτου WTA 500 στο Μπαντ Χόμπουργκ. Κέρδισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη γερμανική πόλη – μία στα προκριματικά και δύο στο κύριο σχήμα. Η Βικτόρια Τόμοβα..

δημοσίευση: 6/26/24 8:54 AM

Χρυσό για τον Τιχομίρ Ιβανόφ στο άλμα εις ύψος στη Γερμανία

Ο Τιχομίρ Ιβανόφ κέρδισε τον διαγωνισμό άλματος εις ύψος ανδρών στο τουρνουά Sinner Hochsprungmeeting στο Ζιν (Γερμανία). Ο 29χρονος Βούλγαρος πρωταθλητής σε αυτό το άθλημα κέρδισε την πρώτη θέση με 2,21 μέτρα, τα οποία έκανε από τη δεύτερη..

δημοσίευση: 6/24/24 5:29 PM

Και βούλγαροι αστυνομικοί θα φροντίζουν για την ασφάλεια στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

Βούλγαροι αστυνομικοί θα φύγουν για τη Γαλλία, για να βοηθήσουν τους γάλλους συναδέλφους τους για την εγγύηση της ασφάλειας στους θερινούς Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες τον Ιούλιο και τον Αύγουστο 2024. Στα συμφραζόμενα του μεγάλης..

δημοσίευση: 6/17/24 2:12 PM