"Берое" отново победи в страхотно дерби

Баскетболистите на "Берое" завоюваха поредната си страхотна победа в Националната баскетболна лига. След знаменития обрат срещу "Балкан" като гост в предишния кръг, днес беройци се наложиха и над друг от преките си конкуренти в шампионата. Старозагорци победиха "Рилски спортист" с 90:86 в мач, който с всичка сила може да се нарече дерби.

Големият липсващ във втори пореден дерби мач в тима на "Берое" бе капитанът Александър Янев. Въпреки липсата му, неговите съотборници показаха много силна отборна игра и се поздравиха с втори пореден успех в дерби мач.

Гостите започнаха по-силно двубоя, повеждайки с 0-3. Последва кош за "Берое", след което "Рилецо" направи силна серия, откъсвайки се с 11-4. В този момент Любо Минчев поиска прекъсване, след което Остин Прайс вкара тройка, която обаче бе последвана от мигновен отговор на Васов за гостите. С добри изяви на Трей Моузес и Реджър Дауъл "Берое" изравни при 14-14. Последва ново равенство при 17-17, след което до края на частта "Рилецо" взе предимство с 27-22.

През втората част мачът придоби всички характеристики на дерби. Около 800 зрители по трибуните даваха все по-голяма подкрепа за своите любимци, което определено даде отражение върху тяхната игра. Две поредни тройки на Иван Лилов и Остин Прайс и фантастичка забивка на Антъни Уокър, дошла след але-уп позволиха на "Берое" да поведе в резултата. Тимът от Самоков не се предаде и не допускаше домакините да се откъснат напред. Със силни изяви на Зохоре Бергстет и неостаряващия Йордан Бозов "Рилски спортист" поддържаше преднина от две точки. Именно при тази дистанция приключи и втората четвърт. Гостите се оттеглиха на почивката с аванс от 48:46.

За радост на многобройните фенове по трибуните в първите 180 секунди „зелените“ не само наваксаха пасива, а и излязоха напред с три пункта. "Рилски спортист" чрез Кесар и Браун обаче отново има крехък аванс. Последваха нови силни две минути за старозагорци, които чрез Дауъл и Прайс направиха резултата 61:57 в своя полза. Втората половина на частта премина с лек превес в полза на старозагорци. В тези минути беройци стреляха с много висока успеваемост от зоната на трите точки. Играчите на "Рилски спортист" обаче не позволиха на „зелените“ да се отдалечат напред. Най-интересната ситуация дойде буквално в последната секунда. След неуспешно последно нападение, топката попадна у Лилов, срещу когото играч на тима от Самоков извърши нарушение в последната възможна секунда. Последва кратко прекъсване, в което съдиите отсъдиха все пак частта да продължи в топка за зелените и лично нарушение за Кесар от "Рилски спортист". Играчите и треньорът на гостите обаче възразиха от отсъждането, което накара съдийската тройка да даде два технически фаула в полза на "Берое". Реджър Дауъл бе 100% от наказателната линия, с което старозагорци затовриха третата част при 75:68.

Началните минути на последната четвърт бяха белязани от първия двуцифрен аванс в полза на някой от двата отбора. За щастие на феновете той бе в полза на "Берое". След тройки на Тонев и Дауъл старозагорци поведоха с 13 пункта – 81:68. Джонсън на два пъти бе точен за Рилски спортист, след като старозагорци на два пъти не успяха да намерят пътя към коша. Играта на беройци обаче видимо се затормози в следващите две минути. Грешки в нападение доведоха до това преднината да бъде стопена до 6 точки. Последните минути обещаваха да бъдат интересни. Ивайло Тонев със страхотна тройка даде глътка въздух на своите съотборници и феновете по трибуните. Кесар от гостите също отговори с 3 точки. По този начин 2 минути преди края резултатът бе 90:84 в полза на домакините. Игор Кесар върна 2 точки за тима от Самоков, но гостите пропуснаха последните си възможности в срещата, което означаваше победа за "Берое" с 90:86.

Топреализатор на двубоя стана Остин Прайс с 22 точки, Реджър Дауъл добави 19 за победителите, а Иван Лилов завърши с 15. Трей Моузес пък записа дабъл-дабъл от 8 точки и 10 борби. За "Рилски" Брендън Браун вкара 18 точки, Зохоре Бергстет записа 16 точки и 11 борби, Игор Кесар отбеляза 15 точки.

Следващата неделя от 18 часа "Берое" гостува на "Академик Бултекс 99" в Пловдив.