Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Radosllav Rosenov përsëri u ngjit në majën evropiane në boks

Radosllav Rosenov fitoi titullin e Kampionatit Evropian të Boksit në moshë deri në 22 vjeç në Budva (Mali i Zi), pasi fitoi medaljen e artë në kategorinë deri në 60 kilogramë. Në finale, 19-vjeçari mundi përfaqësuesin e Rusisë Konstantin Opollskij, duke marrë votat e gjyqtarëve 5:0. Titulli është i dyti për Rosenov në këtë grupmoshë.

Përveç arit në Budva, Bullgaria fitoi edhe medaljen e argjendtë falë Ergjunall Sebahtin (48 kg) dhe Jasen Radev (54 kg), ndërsa Uiliam Çollov (75 kg) zuri vendin e tretë.

Prezantimi i bullgarëve u siguroi atyre vendin e dytë në renditjen e medaljeve për meshkuj.

Më shumë nga rubrika

Startoi e dhjeta “Sofja Ekiden Maratona”.

Mbi 500 pjesëmarrës në "Maratonën e Sofjes Ekiden" u nisën në një garë përgjatë rrugëve dhe kryqëzimeve kryesore në qendër të kryeqytetit midis Stadiumit Kombëtar “Vasill Levski” dhe Pallatit Kombëtar të Kulturës. Vrapimi mbahet për të dhjetën vit..

botuar më 24-09-06 10.54.PD

Grigor Dimitrov u kualifikua për çerekfinalet në Nju Jork

Tenisti më i mirë i Bullgarisë, Grigor Dimitrov, u kualifikua në çerekfinalen e US Open, pasi mundi rusin Andrej Rjublev. Në ndeshje që zgjati tre orë e 40 minuta, Dimitrov fitoi 3:2 sete - 6:3, 7:6 (3), 1:6, 3:6, 6:3 dhe barazoi bilancin e..

botuar më 24-09-02 12.21.MD

Ruzhdi Ruzhdi solli medaljen e parë të artë për Bullgarinë në Lojërat Paraolimpike në Paris

Paraolimpisti Ruzhdi Ruzhdi fitoi titullin e dytë olimpik në karrierën e tij. Atleti bullgar fitoi një medalje të artë në gjuajtjen e gjyles (kategoria F55) në Lojërat Paraolimpike në Paris. Paraqitja e shkëlqyeshme dhe 12.40 metrat e arritur..