Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për shkak të luftës në Izrael, Sofja përsëri pret një turne tenisi ATP

| rinovuar më 23-10-12 1.17.MD

Në më pak se një muaj, Sofja do të presë sërish një turne nga seria ATP 250. Për shkak të luftës në Izrael, Bullgaria do të jetë mikpritëse e garës, e cila ishte menduar të mbahej në Tel Aviv nga 5-11 nëntor. Sipas burimeve në Spanjë, Sofja dhe Gijón konkurruan për të zëvendësuar Tel Avivin. Oferta bullgare ishte më e mirë dhe fitoi. “El Comercio” pohon se Sofja ka ofruar 325 mijë euro më shumë se qyteti spanjoll. Turneu do të mbahet në Arena Sofja, raporton BGNES.

Gara në Sofje dhe ajo në Metz të Francës janë të fundit para finales së ATP-së. Pra, nëse ndonjë nga lojtarët më të mirë të tenisit ka nevojë për pikë për të gjetur një vend në top 8, ka një shans për t'i fituar ato në Sofje ose në Metz.

Sot në mëngjes, Federata Bullgare e Tenisit shprehu shqetësimin se për shkak të angazhimit të sallës Arena Sofja në lidhje me raundin e dytë të zgjedhjeve për kryetar bashkie në Sofje, organizimi i turneut të tenisit nga seria ATP 250 mund të vihet në rrezik.

Më shumë nga rubrika

facebook.com/groups/mursalevo

Si e gjallëroi Kampionati Evropian i Futbollit sheshin e një fshati në Bullgari

"Njeriut i duhet shumë pak për të krijuar kushte që ne të jemi bashkë" - këto janë fjalët e të riut Stanisllav  Grozdanov dhe ato bëhen një forcë shtytëse për "zgjimin" e një fshati bullgar në mes të verës futbollistike në kontinentin e vjetër. Vetëm 68..

botuar më 24-06-27 7.30.PD
Ljubomir Epitropov

Ljubomir Epitropov zëvendëson Petër Micin si flamurtar në hapjen e Olimpiadës

Kampioni evropian i notimit, Ljubomir Epitropov, zëvendëson shokun e tij të skuadrës Petër Micin si flamurtar i delegacionit bullgar gjatë ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike në Paris më 26 korrik, njoftoi Komiteti Olimpik Bullgar. Asambleja..

botuar më 24-06-26 6.04.MD
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova do të luajë në çerekfinale në Bad Homburg

Tenistja më e mirë bullgare Viktoria Tomova arriti në çerekfinale të turneut me bar WTA 500 në Bad Homburg. Ajo korri fitoren e tretë radhazi në qytetin gjerman – një në kualifikimet dhe dy në skemën kryesore. Viktoria Tomova fitoi me 6:4, 6:2..