Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e re e artë për Bullgarinë nga Kampionati Evropian i Ngritjes së Peshave

Angell Rusev

Angell Rusev fitoi medaljen e dytë të artë dhe një medalje të tretë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për Meshkuj dhe Femra në Moskë. Ai fitoi titullin në kategorinë më të lehtë 55 kg në dyluftim me 258 kg. Krahas kësaj shënoi një rekord evropian për të rinj në shtytje me 147 kg.

Trajnerë të peshëngritësit 19 vjeç janë Krëstina dhe Radosllav Atanasovi.

Ditën e parë të kampionatit medalje të artë dhe të argjend fituan peshëngritëset Nadezhda Mej-Nguen dhe Ivana Petrova në kategorie deri në 45 kg.

Më shumë nga rubrika

Viktoria Tomova

Një start i suksesshëm për Viktoria Tomova në turneun e tenisit WTA 1000 në Pekin

Tenistja më e mirë bullgare Viktoria Tomova fitoi raundin e parë të turneut të tenisit WTA 1000 në Pekin me një fond çmimesh prej afro 9 milionë euro. Ajo mundi Lesja Curenko nga Ukraina me 6:3, 6:3. Kundërshtarja e radhës e bullgares, e cila është e..

botuar më 24-09-25 11.52.PD

Bullgaret janë të dhjetat në Olimpiadën e Shahut

Shahistet bullgare përfunduan në vendin e 10-të në renditjen përfundimtare të Olimpiadës së Shahut, e cila u mbajt në Budapest të Hungarisë. Në ditën e fundit të garës, Bullgaria mundi Italinë 3.5 me 0.5. Antoaneta Stefanova, Nurgul Salimova dhe..

botuar më 24-09-24 9.02.PD

Bullgaria i bashkohet Javës Evropiane të Sportit #BeActive

Për të dhjetën vit, Bullgaria merr pjesë në Javën Evropiane të Sportit #BeActive. Në periudhën 23-30 shtator, Ministria e Rinisë dhe Sportit organizon aktivitete të shumta për inkurajimin e marrjes aktive me sport, përmirësimin e aktivitetit fizik..