Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80

Елица Янкова с бронзов медал за България на Олимпиадата в Рио, Ивет Лалова остана на 8-о място във финала на 200 метра

Елица Янкова донесе първия медал за България в Рио де Жанейро в женската борба. Тя завоюва бронза в невероятна битка с аржентинката Патрисия Алехандра Бермудес. В схватката 21-годишната наша състезателка се наложи със 7:6 и сложи гордо на гърдите си първото отличие за родината от тези Олимпийски игри. Янкова спечели четири мача и загуби само един, но накрая радостта беше за нея. Олимпийска шампионка в категорията до 48 кг при жените стана Ери Тосака от Япония, която надви Мария Стадник от Азербайджан.

Така вече и нашата страна присъства в класацията по медали, като дели 70-тото място с още 10 страни, които имат по едно отличие и то е бронзово. Това са: ОАЕ, Естония, Киргизстан, Молдова, Австрия, Португалия, Мароко, Индия, Финландия, Доминиканска република.

В челото на тази класация ситуацията не се е променила много: САЩ-Общо 93, Великобритания-50, Китай-54, Русия-41 и Германия-29

Лекоатлетката ни Ивет Лалова-Колио остана на 8-о място във финала на 200 метра при жените на олимпийския турнир по лека атлетика в Рио де Жанейро. Българската състезателка даде време от 22.69 секунди, което я остави на последната позиция.

Лалова-Колио се конкурираше до последно с Дийджа Стиънс за 7-о място. В последствие обаче лекоатлетката на САЩ мина финалната линия преди нея и така завърши позиция напред. Това бе втори олимпийски финал на 200 метра за Ивет, която преди 12 години на Игрите в Атина завърши на 5-то място. Тогава Лалова беше голямата сензация и остана на косъм от медалите на 100 и на 200 метра. Година по-късно обаче дойде зверската контузия - фрактура на бедрената кост. Лекарите трябваше да сглобяват крака й с помощта на огромен пирон. Медиците тогава заявиха, че ще бъде огромен късмет, ако Ивет отново ходи нормално. За тичане дори не се споменаваше. Само че Ивет отново тича. Нещо повече - на 32 години тя влезе във финала с по-добър резултат, отколкото постигна в онова решително бягане в Атина (22.42 срещу 22.57). Иначе снощи Олимпийската титла спечели състезателката на Ямайка Илейн Томпсън с време 21.79 секунди. Сребърният медал остана за Дафне Схипърс от Холандия (21.88 секунди), а на третото място финишира американката Тори Боуи с 22.15 секунди. Томпсън спечели златото и на 100 метра.

3000 м с препятствия- мъже: 1. Консеслус Кипруто (Кения), 2. Евън Джейгър (САЩ), 3. Махидин Бенабат (Франция).

Баскетболният отбор на САЩ продължава похода си към олимпийското злато в Рио де Жанейро. В мач от четвъртфиналите янките победиха категорично състава на Аржентина със 105:78. Въпреки равностойната първа четвърт, завършила при 25:21 в полза на американците, постепенно играчите на Майк Кжижевски успяха да натрупат сериозен аванс, който да поддържат до самия край.

В другия много интригуващ сблъсък от четвъртфиналите в Рио Испания победи убедително Франция с 92:67. Никола Миротич вкара 23 точки за победителите, а звездата на французите Тони Паркър приключи с 14.

В останалите четвъртфинални сблъсъци Сърбия победи драматично Хърватия с 86:83, а Австралия се наложи над Литва с 90:64. Така на полуфиналите САЩ ще спори с Испания, а Сърбия с Австралия.

Четвъртфинални срещи от турнира по волейбол за мъже на олимпийските игри в Рио де Жанейро:

Канада-Русия: 0:3, САЩ-Полша: 3:0, Италия-Иран: 3:0, Бразилия-Аржентина: 3:1

Полуфинали: Италия-САЩ, Русия-Бразилия

Участието на българските олимпийци днес в Рио 2016:

15:55 часа: лека атлетика: Георги Иванов (гюле)

16:00 часа: лека атлетика: Мирела Демирева (скок на височина)

16:00 чаа: борба жени: Тайбе Юсейн (категория до 63 кг)

20:30 часа: модерен петобой: Димитър Кръстанов

Още любопитни новини от Олимпиадата в Рио де Жанейро - чуйте в звуковия файл.

Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Спортната история на Етрополе в книгата на Даниела Николова "Големият спорт в малкия град"

Етрополе се гордее със спортната си история. Това е причината общината да издаде книга за славното минало на спортистите „Големият спорт в малкия град“, чийто автор е Даниела Николова. Неин баща е световният шампион от Мексико сити 1978 г. Стоян Николов. „Детството ни премина в спортната зала. Дишахме шампионския въздух, крещяхме заедно с..

публикувано на 09.10.24 в 18:08

Доц. Ангел Кунчев: Около 2000 души умират в България след тежка грипна епидемия

Близо 350 хил. противогрипни ваксини са осигурени от държавата за безплатна ваксинация на хората на и над 65-годишна възраст у нас и те вече се доставят при личните лекари. На места личните лекари започнаха ваксинацията срещу грип. Това стана ясно от провелата се днес пресконференция на тема: „Нека намалим риска, да се ваксинираме!“ До края..

публикувано на 09.10.24 в 16:48
Боби Вълчев - джаз певец и музикант

Ако успееш да докоснеш хората като артист, значи си изпълнил своята мисия

От Дубай до Радио София пристигна джазменът – музикант и певец Боби Вълчев, който беше гост в предаването "Добър вечер, София“. През лятото той проведе грандиозен концерт пред 17 хиляди свещи в Античния театър в град Пловдив. "Концертът беше направо фурор, дори не съм очаквал да мине с такъв голям успех. Подготвях го повече от година вложихме..

публикувано на 09.10.24 в 16:47
Гери Пейкова и Маги Гигова

В природата и културата на Изтока с пътешествията на Маги Гигова

В природата и културата на Изтока се пренасяме с очарователната Магдалена Гигова – журналист, публицист и пътешественик, която разказа своите впечатления  от пътешествията си до люлката на аюрведа - Керала, Индия и до Киргистан. Сред най-новите дестинации, от които съвсем наскоро се завърна, е Киргистан, където се оказва, че дори когато се..

публикувано на 09.10.24 в 15:48

До момента няма доказан случай на грип в страната

До момента няма доказан случай на грип в страната, обяви главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Първите грипни случаи започват в края на октомври и началото на ноември, а след това започва бърз ръст, за да достигне през януари до епидемични стойности. Така ще бъде и през тази година, каза Ангел Кунчев, като добави, че в момента има и..

публикувано на 09.10.24 в 14:09

„Портрети отвисоко“ - разказ за неформалните общности от покривите на Хонконг

В София гостува изложбата „Портрети отвисоко. Неформални общности от покривите на Хонконг“ на Руфина Ву и Щефан Канъм. Проектът изследва незаконно построените селища върху покривите на жилищни блокове в Хонконг чрез архитектурни скици, фотографии и лични истории, които засягат темата за миграцията. Изложбата документира наследството на общности,..

публикувано на 09.10.24 в 12:58