Сочи 2014

Норвегия спечели историческа олимпийска титла в смесената щафета

Норвегия спечели историческа олимпийската титла в смесената щафета

Норвегия спечели олимпийската титла в смесената щафета по биатлон (2 по 6 километра за жени и 2 по 7 километра и половина за мъже) на зимните игри в Сочи.

Тора Бергер, Тирил Екхоф, Оле Ейнар Бьорндален и Емил Хегле Свендсен победиха убедително и завоюваха първия в историята златен медал в тази дисциплина, която дебютира в олимпийската програма. Щафетата на Норвегия измина дистанцията за 1 час 9 минути 17 секунди, като само Тора Бергер на първи пост използва два допълнителни патрона.

След спечелената титла Оле Ейнар Бьорндален официално е най-титулуваният спортист от Зимни олимпийски игри. 40-годишният спортист вече има 8 златни олимпийски медала и общо 13 отличия от Зимни игри (4 сребърни и 1 бронзов). Така той изпревари своя велик сънародник от ски бягането Бьорн Дели, който има също 8 златни олимпийски медала и 4 сребърни (общо 12).

На второ място на 32 секунди 6 стотни финишира щафетата на Чехия в състав Вероника Виткова, Габриела Соукалова, Ярослав Соукуп и Ондржей Моравец. Чехите използваха 7 допълнителни патрона.

Италия взе бронзовите медали, след като Доротеа Вирер, Карин Оберхоф, Доминик Виндиш и Лукас Хофер останаха на 58 секунди 2 стотни зад квартета на Норвегия и с 6 допълнителни патрона.