Сочи 2014

Александра Жекова 5-а в бордъркроса, италианка я бутна метри преди финала

Битката между Жекова и Мойоли завърши с падане и за двете метри преди финала
Снимка: sochi2014.com

Александра Жекова зае 5-о място в крайното класиране в дисциплината сноубордкрос от надпреварата по сноуборд на олимпийските игри в Сочи, Русия. 26-годишната ни голяма надежда за медал се движеше в позиция за бронзов медал във финала, но преди последния скок пътят й бе пресечен от италианката Микела Мойоли. Шампионка със сериозна преднина стана чехкинята Ева Самкова, а на второ и трето място се наредиха канадката Доминик Малте и французойката Клое Треспьош.

Жекова се класира директно на 1/4-финалите, след като зае 11-о място в квалификациите с време 1:24.29 минута. С първо време бе Ева Самкова, като 20-годишната чехкиня през целия ден не остави шансове на своите съпернички. В своята 1/4-финална серия Сани Жекова завърши втора, което й бе напълно достатъчно, за да продължи в следващата фаза. На 1/2-финалите нашата сноубордистка също се представи страхотно, като отново зае второ място във втората серия.

През целия ден състезанието бе белязано от доста падания на различни състезателки, като за съжаление тази съдба сполетя и Александра Жекова. Тя нямаше шанс да достигне откъсналите се напред Самкова и Малте, но бе много близо до бронзовото отличие, преди да се стигне до сблъсъка с италианката Мойоли, която пък не завърши.

Петото място на Александра Жекова е най-доброто класиране на български спортист на Олимпийските игри в Сочи и вероятно ще остане такова и след края на Игрите.