Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Diplomații joacă fotbal cu echipa de refugiați în cadrul unui turneu caritabil

Reprezentanții misiunilor diplomatice din Sofia împreună cu o echipă de refugiați și organizații de tineret și studențești vor participa astăzi la un turneu caritabil de fotbal pe terenurile Bazei Naționale de Fotbal „Boyana” din capitală.

Fondurile strânse în timpul competiției vor fi utilizate pentru cauza Ligii Ambasadorilor 2024 - „Școala Drepturilor Omului”, iar sesiuni de formare pentru copii și tineri vor fi organizate în întreaga țară.

Turneul este organizat pentru al nouălea an consecutiv de Asociația Națiunilor Unite din Bulgaria, în parteneriat cu Uniunea Bulgară de Fotbal și Înaltul Comisariat al Națiunilor Unite. Vor intra pe teren echipe din Germania, Iran, Vietnam și Turcia, precum și Forumul național al tineretului, Asociația studenților pentru studiul relațiilor internaționale, Societatea Națiunilor Unite din Bulgaria și refugiați care au cerut azil în țara noastră

Mai multe din categorie

Baschetbalistul Vezenkov și-a dus echipa Olympiacos la un nou triumf

Cel mai bun baschetbalist bulgar, Alexander Vezenkov, a câștigat primul său trofeu după revenirea la echipa de frunte „Olympiacos”. Lui i se datorează principalul merit pentru triumful echipei în fața marii rivale Panathinaikos în disputa Supercupei...

publicat în 30.09.2024 la 11:30

Trei bulgari au câștigat o medalie de bronz la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică 2024

Antonio Papazov, Tihomir Barotev și Borislava Ivanova au câștigat o medalie de bronz la categoria „Trios” la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică 2024 de la Pesaro (Italia).Singurele echipe care le-au devansat au fost cele din China și Franța...

publicat în 29.09.2024 la 14:00

Victoria Tomova începe cu victorie turneul de tenis de la Beijing

Cea mai bună jucătoare bulgară de tenis Victoria Tomova a câștigat primul tur al puternicului turneu de tenis WTA 1000 de la Beijing, dotat cu premii de aproape 9 milioane de euro. Ea a învins-o pe Lesia Țurenko din Ucraina cu 6:3, 6:3. Următoarea..

publicat în 25.09.2024 la 14:00