Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Victoria Tomova va juca sferturile de finală la Bad Homburg

Cea mai bună jucătoare de tenis bulgară, Victoria Tomova, a ajuns în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Bad Homburg. Ea a obținut a treia sa victorie consecutivă în orașul german - una în calificări și două pe tabloul principal.
Victoria Tomova s-a impus cu 6:4, 6:2 în fața sfertfinalistei de la Australian Open din luna ianuarie a acestui an, Linda Noskova din Republica Cehă. Următoarea sa adversară va fi decisă în meciul dintre rusoaica Anna Blinkova și Beatriz Adad-Maya din Brazilia, a patra favorită.
Pentru calificarea în sferturile de finală, bulgăroaica a acumulat 108 puncte pentru clasamentul mondial, ceea ce îi garantează o nouă clasare record și șansa de a intra în top 50 până luni. Ea a debutat în top 60 săptămâna aceasta, ocupând locul 58.

Mai multe din categorie

Stiliana Nikolova

Stiliana Nikolova a câștigat medalia de aur la Cupa Europeană de gimnastică ritmică de la Baku

Stiliana Nikolova a cucerit medalia de aur în concursul all-around la prima ediție a Cupei Europene de gimnastică ritmică de la Baku. Boryana Kaleyn a rămas pe locul patru după ce a făcut greșeli în exercițiul de la panglică. Competiția se desfășoară..

publicat în 04.05.2024 la 15:30
Nadya Toncheva

Nadia Toncheva se numără printre pretendentele la Cupa Mondială de șah

Bulgaria va participa din nou la a doua ediție consecutivă a Cupei Mondiale de șah feminin. După ce în 2023, Nurgul Salimova a ajuns în finala turneului din Baku, în 2025 va concura Nadia Toncheva. În 2023, a participat și ea în această competiție,..

publicat în 30.04.2024 la 14:30
Rami Kiuan

Bulgaria are campion european la box masculin

La Campionatele Europene de box de la Belgrad, Rami Kiuan a obținut cel mai mare succes din cariera sa și l-a învins în finala categoriei 75 kg pe rusul Dzhambulat Bijamov cu 3:2 din voturile arbitrilor. Bulgarul de 23 de ani din Kostinbrod a obținut la..

publicat în 29.04.2024 la 11:00