Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Stilyana Nikolova a cucerit două medalii de aur și una de argint la finala de la Sofia

Stilyana Nikolova

Cinci medalii reprezintă bilanțul de ieri al ultimei zile a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică de la Sofia.

A doua în proba de ansamblu, Styliana Nikolova a obținut medaliile de aur la minge și panglică și argint la cerc. Campioana Boryana Kaleyn s-a clasat a doua la măciuci, dar a făcut greșeli la panglică, minge și cerc și nu a reușit să urce pe podium.

Ansamblul bulgăresc format din Magdalena Minevska, Sofia Ivanova, Kamelia Petrova, Rachel Stoyanova și Margarita Vassileva a obținut medalia de argint la combinația două mingi și trei panglici. Din nefericire, fetele nu au reușit din nou să interpreteze corect compoziția de cinci cercuri și au terminat pe locul șase.

Mai multe din categorie

Baschetbalistul Vezenkov și-a dus echipa Olympiacos la un nou triumf

Cel mai bun baschetbalist bulgar, Alexander Vezenkov, a câștigat primul său trofeu după revenirea la echipa de frunte „Olympiacos”. Lui i se datorează principalul merit pentru triumful echipei în fața marii rivale Panathinaikos în disputa Supercupei...

publicat în 30.09.2024 la 11:30

Trei bulgari au câștigat o medalie de bronz la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică 2024

Antonio Papazov, Tihomir Barotev și Borislava Ivanova au câștigat o medalie de bronz la categoria „Trios” la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică 2024 de la Pesaro (Italia).Singurele echipe care le-au devansat au fost cele din China și Franța...

publicat în 29.09.2024 la 14:00

Victoria Tomova începe cu victorie turneul de tenis de la Beijing

Cea mai bună jucătoare bulgară de tenis Victoria Tomova a câștigat primul tur al puternicului turneu de tenis WTA 1000 de la Beijing, dotat cu premii de aproape 9 milioane de euro. Ea a învins-o pe Lesia Țurenko din Ucraina cu 6:3, 6:3. Următoarea..

publicat în 25.09.2024 la 14:00