Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Ludogoreț FC obține o victorie dramatică în fața lui Spartak Trnava, în meciul pentru Liga Conferințelor

Formația bulgară FC Ludogoreț a învins dramatic pe Spartak Trnava din Slovacia cu 2:1, în meciul disputat în deplasare în Slovacia, din faza grupelor Ligii Conferențelor. În minutul 23, un gol al celor de la Ludogoreț a fost anulat după o verificare video din cauza unui off-side.

Echipa oaspete a preluat conducerea prin golul marcat de Kwadwo Duah în minutul 74. Spartak a egalat doar 4 minute mai târziu, cu un șut precis al lui Erik Daniel. În minutul 85, Ludogorets nu a reușit să preia conducerea după o execuție slabă a unei lovituri de pedeapsă. Înlocuitorul Matias Tissera a marcat în ultimele secunde ale prelungirilor.

Dacă în ultima rundă, echipa lui Ludogorets va reuși să învingă puternica echipă vizitatoare a danezilor de la Nordsjaelland, în calitate de gazdă, acest lucru îi va garanta un loc fruntaș la turneul de anul viitor.

Mai multe din categorie

O victorie dificilă, dar prestigioasă, a obținut judocanul Ivailo Ivanov la Jocurile Olimpice

Ivailo Ivanov a început cu o victorie prestigioasă în categoria 90 kg la turneul olimpic de judo de la Paris.  Ivanov, dublu vicecampion european la Minsk 2019 și Praga 2020, s-a impus în fața lui Karamnob Sagaipov, un rus naturalizat de origine cecenă..

publicat în 31.07.2024 la 12:30
Desislava Anghelova

Canotoarea Desislava Anghelova s-a calificat în semifinalele Jocurilor Olimpice de la Paris

Desislava Anghelova s-a calificat în semifinalele probei de simplu skiff la turneul olimpic de canotaj de la Paris, după ce a terminat pe locul al treilea în grupa sa în sferturile de finală. Sportiva bulgară a arătat un vâslit foarte solid și a găsit..

publicat în 30.07.2024 la 16:00
Stanimira Petrova

8 sportivi bulgari vor participa în a patra zi de concurs la Jocurile Olimpice

Jocurile Olimpice de vară și participarea Bulgariei la acestea continuă la Paris. Pe 30 iulie, marți, în turneul de box feminin din categoria 54 kk. Stanimira Petrova se confruntă cu Wen Xiahou Huang din Taipei în runda a opta. Cristian Vassilev este în..

publicat în 30.07.2024 la 08:30