Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Echipa națională de schi caută sportivi în rândul diasporei bulgare din străinătate

Schioarea de schi alpin Annina Zurbrigen va schia pentru Bulgaria începând din acest sezon, a anunțat Federația bulgară de schi. Zurbrigen, născută în Elveția și a cărei mamă este bulgăroaică, s-a clasat pe primul loc la slalom la Campionatele de stat din aprilie de la Bansko. Într-un mesaj video în limba bulgară, sportiva în vârstă de 20 de ani și-a exprimat speranța de a participa în curând la curse de Cupa Mondială.

"Federația bulgară lucrează bine și există un interes serios din partea bulgarilor care trăiesc în străinătate și a sportivilor din căsătorii mixte să se înscrie și să alerge pentru Bulgaria. Vorbim de țări din Europa, SUA, Canada", a declarat vicepreședintele Federației bulgare de schi, Gheorghi Bobev.

Italianca naturalizată Luisa Bertani schiază pentru Bulgaria la schi alpin feminin încă din sezonul trecut.

Mai multe din categorie

Rosița Denceva a început cu o victorie la Roland Garros

Rosița Denceva s-a calificat în turul al doilea al turneului de tenis feminin de la Roland Garros după o victorie categorică (6:2, 6:2) în fața participantei cu wild-card, australianca Alana Subasic. În meciul următor, ea va avea o adversară mult mai..

publicat în 05.06.2024 la 12:30

Bulgaria și România au terminat la egalitate meciul amical de fotbal din București

Bulgaria a remizat cu România într-un meci amical. Meciul s-a disputat în fața a 20 000 de spectatori pe stadionul Steaua din București. Portarul Ivan Dyulgerov a fost eroul naționalei Bulgariei, apărând un penalty în debutul reprizei secunde...

publicat în 05.06.2024 la 11:30

Grigor Dimitrov va juca pentru prima dată sferturile de finală la Paris

Grigor Dimitrov a înregistrat cea mai bună performanță a sa, la Roland Garros.  După un succes în fața lui Hubert Horkac, el va juca în sferturile de finală, unde este așteptat de italianul Yannick Siner.  „Știam că va fi un meci foarte dificil...

publicat în 03.06.2024 la 09:15