Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Bulgăroaica Beloslava Krasteva a fost foarte aproape de titlul mondial la șah

Șahista bulgară Beloslava Krasteva nu a reușit să câștige Campionatul Mondial de șah pentru femei sub 20 de ani, disputat la Ciudad de Mexico. În ultima partidă, a 11-a, ea avea nevoie de o remiză pentru a câștiga titlul, dar a pierdut cu piesele albe în fața argentiniencei Candela Guecamburu.

Jucătoarea bulgară din Sofia, în vârstă de 19 ani, cu șapte victorii, trei remize și o înfrângere, a rămas pe locul trei în clasamentul final.

Krasteva și Guecamburu au terminat turneul cu câte 8,5 puncte fiecare, dar victoria din ultima partidă i-a adus aurul jucătoarei argentiniene. Argintul i-a revenit americancei Carissa Yip, care a obținut tot 8,5 puncte.

"Am jucat un meci bun, dar am făcut o greșeală grosolană și apoi nu am mai putut face nimic", a declarat Krasteva pentru Televiziunea Națională din Bulgaria, adăugând că se ambiționează să joace din nou la acest turneu în 2024.

Mai multe din categorie

Baschetbalistul Vezenkov și-a dus echipa Olympiacos la un nou triumf

Cel mai bun baschetbalist bulgar, Alexander Vezenkov, a câștigat primul său trofeu după revenirea la echipa de frunte „Olympiacos”. Lui i se datorează principalul merit pentru triumful echipei în fața marii rivale Panathinaikos în disputa Supercupei...

publicat în 30.09.2024 la 11:30

Trei bulgari au câștigat o medalie de bronz la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică 2024

Antonio Papazov, Tihomir Barotev și Borislava Ivanova au câștigat o medalie de bronz la categoria „Trios” la Campionatele Mondiale de Gimnastică Aerobică 2024 de la Pesaro (Italia).Singurele echipe care le-au devansat au fost cele din China și Franța...

publicat în 29.09.2024 la 14:00

Victoria Tomova începe cu victorie turneul de tenis de la Beijing

Cea mai bună jucătoare bulgară de tenis Victoria Tomova a câștigat primul tur al puternicului turneu de tenis WTA 1000 de la Beijing, dotat cu premii de aproape 9 milioane de euro. Ea a învins-o pe Lesia Țurenko din Ucraina cu 6:3, 6:3. Următoarea..

publicat în 25.09.2024 la 14:00