Слушайте!

Българките са десети на шахматната олимпиада

Българките срещу Зимбабве (от ляво-ня дясно): Нургюл Салимова, Виктория Радева, Белослава Кръстева и Гергана Пейчева.
Снимка: chessolympiad2024.fide.com

Българските шахматистки завършиха на 10-то място в крайното класиране на Шахматната олимпиада, която се проведе в Будапеща, Унгария. В последния ден на надпреварата България победи Италия с 3,5 на 0,5. Антоанета Стефанова, Нургюл Салимова и Белослава Кръстева записаха победи, докато Виктория Радева направи реми с Теа Гуечи. Така родните състезателки приключват с 16 мач точки, колкото имат още тимовете на Китай, Украйна, Полша, Аржентина и Узбекистан, но първите три отбора имат предимство в първия тайбрек. По този начин България завършва на престижното 10-то място в света. При мъжете България финишира на 27-ма позиция с 14 точки. В последния кръг националният отбор загуби от Германия с 1,5 на 2,5.