Слушайте!

Боряна Калейн с историческо олимпийско сребро за България в художествената гимнастика

Боряна Калейн (вляво) с олимпийската шампионка Даря Варфоломеев (Германия) и бронзовата медалистка София Рафаели от Италия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

С четири прекрасни съчетания на обръч, топка, бухалки и лента Боряна Калейн заслужи сребърен медал от Олимпийските игри в Париж. Предишният медал за страната ни в индивидуалната художествена гимнастика е от далечната 1988 г., когато Адриана Дунавска завоюва среброто в Сеул.

Единствената по-добра гимнастичка от Калейн беше действащата световна шампионка Даря Варфоломеев, която със сбор от 142.850 точки победи българката с 2.250.

Боряна се класира за финала с трети резултат от квалификациите (136.450 точки), като само 2.650 пункта я разделиха от лидерското място, което беше заето от София Рафаели от Италия.

Боряна Калейн е абсолютна европейска шампионка от Баку 2023, а след това спечели убедително престижната класация за „Гимнастичка на 2023 г.“ на Европейската гимнастика. Това беше второ такова отличие за нея, първото е за 2021 г.