от 21.00 часа

Левски победи ЦСКА и е на финала за Суперкупата

Левски победи ЦСКА и ще играе за Суперкупата
Снимка: БТА

Отборът на Левски победи ЦСКА с 3:0 (29:27, 25:20, 25:23) в първия полуфинал за Суперкупата на България по волейбол и ще играе във финала утре.

Шампионите чакат победителя от двубоя между бургаските Нефтохимик и Дея спорт, който е по-късно днес.

На мача в залата "Левски София" присъставаха треньорът на футболния Левски Станислав Генчев и помощникът му Живко Миланов.

Отборът на Левски отбеляза първата точка в мача чрез атака на капитана Светослав Гоцев през центъра. ЦСКА бързо направи обрат за 2:1.

Срещата вървеше точка за точка в първата третина на първия гейм. "Червените" поведоха с 14:12, но "сините" веднага изравниха.

Оспорвания характер на срещата продължи, а треньор на Левски Николай Желязков поиска първа почивка при 18:20 за съперника.

След нея символичните домакините намалиха, но тимът на Александър Попов направи две поредни точки и взе добре преднина в края на частта.

За Левски добри изяви имаха новите попълнения Тодор Скримов, Ливан Осория и Юлиус Фиркал, които започнаха като титуляри.

За ЦСКА от първата точка започна бившият национал Николай Пенчев, който се присъедини към тима преди броени дни.

Скримов направи две поредни точки за Левски след асове, което принуди треньора Попов да поиска ново прекъсване.

След мощна атака на Юлиус Фиркал "сините" стигнаха до първа точка за вземане на сета при 24:23, но в следващата атака Фиркал пропусна.

На свой ред ЦСКА стигна до геймбол при 25:24, като този път Левски се защити. При 26:25 Бързакович от ЦСКА реши, че е направил ас, но топката бе в аут.

Последва ас на Владимир Гърков за "сините" и остоправен на точка, която докосна мрежата при главния съдия. "Сините" спечелиха гейма след атака в аут на Пенчев от ЦСКА.

Втората част започна с ас на Владимир Гърков, който влезе като резерва, но остана на паркета, но той стреля в мрежата веднага след това. Левски отвори малка разлика при 4:2 и 6:4.

Тимът на Сашо Попов изравни, като геймът отново заприлича на първи в размяната на точки. Последва пореден ас за Гърков за 9:7.

"Сините" отвориха разлика от няколко точки през втората част и я поддържаха със силни изяви на Гърков и Осория. При 24:20 Николай Пенчев от ЦСКА отново атакува в аут и "сините" затвориха и втората част.

В третия гейм ЦСКА започна по-добре и поведе с 4:2, когато дойдоха силни минути за разпределителя на Левски Стоил Палев, който доведе до обрат в резултата с пусната топка и успешна блокада.

Първата пауза дойде при 8:5 за Левски. Шампионите продължиха да поддържат разлика от две-три точки.

В края на гейма ЦСКА бе на път да осъществи обрат от 18:21, но Левски показа по-здрави нерви в решителните моменти и се наложи с 25:23.

С 13 точки за Левски завърши Ливан Осория, с по 12 помогнаха Тодор Скримов и Владимир Гърков.

Най-резултатен в мача и за ЦСКА бе Стархиня Бързакович с 23 точки.

По публикацията работи: Петър Ненов