от 15.00 часа

Алкарас детронира Синер в Пекин

Карлос Алкарас направи обрат на финала.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Третият в световната ранглиста на тенисистите Карлос Алкарас спечели титлата на АТР 500 турнира в Пекин на твърди кортове.

В много качествен и атрактивен двубой между победителите в четирите турнира от Големия шлем за годината испанецът надделя над първия в класацията и шампион от 2023-а Яник Синер от Италия с 6:7(6), 6:4, 7:6(3) след 3:22 часа игра.

Карлос започна много агресивно мача и проби за 3:1. В този период световният номер 1 не успяваше да отговори на скоростта на съперника. При 5:3 Алкарас сервираше за сета, но трепна и Синер направи рибрейк. В 12-ия гейм испанецът стигна до сетбол, но не успя да го реализира.

В последвалия тайбрек Карлитос поведе с 6:4 точки, но италианецът отрази и тези два сетпойнта. После самият Яник стигна до възможност да затвори частта при 7:6 и ликува, след като топката на опонента от бекхенд отлетя в аут.

В следващи сет отново първи до точки за пробив стигна Алкарас в седмия гейм. Но от 15:40 Синер спечели четири поредни точки, за да вземе подаването си за 4:3.Веднага след това 23-годишният италианец стигна до брейк пойнт, „изтрит“ от съперника с ас. Карлитос спаси и още един и след това измъкна маратонския гейм. Алкарас успя да пробие за 5:4 и после подаваше за изравняването на частите. Той поведе с 40:0 и реализира първия си сетбол след ретур на италианеца в мрежата.

Яник Синер

В решаващия сет Карлос Алкарас проби за 2:1, но Синер го върна при 4:4. В 11-ия гейм водачът в схемата спаси точка за нов брейк. Така се стигна пак до тайбрек. В него при 2:0 за Сннер 21-годишният ибериец скъса връзка на обувката и трябваше да я смени, което отне няколко минути. След непредвидената пауза Яник взе и второто подаване на съперника. След атрактивно разиграване Алкарас върна и втория минибрейк за 2:3. Възходът на испанеца продължи и той стигна до три шампионски точки при 6:3 и реализира още първата.

За Карлитос това е 16-а титла в кариерата и четвърта за сезона след тези в Индиън Уелс, "Ролан Гарос" и Уимбълдън. Алкарас вече води с 6-4 победи срещу Синер.
По публикацията работи: Любомир Тодоров