от 15.00 часа

Италия спечели олимпийското злато по волейбол за жени

Волейболистките на Италия станаха олимпийски шампионки в Париж

Националният отбор на Италия по волейбол победи тима на САЩ с 3:0 (25:18, 25:20, 25:17).

Тимът на треньора Хулио Веласко започна вдъхновено още в началото, като в първия гейм се откъсна с 6:1, като направи разлика и от 15:7. Едва при този резултат американките направиха четири поредни точки, но това бе всичко за тях. Италия завърши частта с мощна атака на звездата Паола Огечи Егону, като Чиака Огбогу от съперника не успя да спаси топката.

Вторият гейм бе малко по-равностоен, като американките водеха с 4:3 в началото, но Италия започна да се откъсва след 9:8., като поддържаше разлика от 4-5 точки и спечели частта с 25:20, като отново Егону направи последната точка за тима.

В третия гейм равновесието бе до 6:6, като след това Италия отново наложи превъзходство и направи 6 поредни точки. При 24:16 Италия имаше осем възможности да затвори мача, като осъществи още второто след атака в аут на американката Джордан Томпсън.

За Италия се открояваше Паола Огечи Егону, която реализира впечатляващите 22 точки. Мириам Фатиме Силе отбеляза 10 точки. Анна Данези и Егону направиха и по 4 успешни блокади. Най-резултатната американка бе Джордан Томпсън с 8 точки.

Егону, която е от нигерийски произход, е смятана в момента за най-добрата състезателка в света. Тя изведе Италия и до европейската титла през 2021 година. 25-годишната Егону обмисляше да не играе повече за националния отбор, тъй като води сериозна борба срещу расизма и заяви, че е уморена от постоянните обиди, които получава в страната.

За третото място тимът на Бразилия надигра Турция с 3:1 (25:21, 27:25, 22:25, 25:15).

Тимът на САЩ загуби втори пореден финал на волейбол при жените, като в Токио отстъпи на Бразилия с 1:3. Отборът на Италия бе отстранен на четвъртфиналите на миналите Олимпийски игри, когато загуби от тима на Република Корея с 1:3.

По публикацията работи: Георги Димитров