от 09.00 часа

Канадците шампиони на 4 по 100 м, квартетът на САЩ триумфира при жените

Щафетата на Канада на 4 по 100 м
Снимка: БТА

Канада спечели мъжката щафета на 4 по 100 метра на турнира по лека атлетика на Олимпийските игри в Париж.

Аарън Браун, Джером Блейк, Брендън Родни и Андре де Грас, които са бронзови медалисти от Токио 2020, направиха силно бягане и финишираха за 37.50 секунди. Най-силно беше представянето на Андре де Грас, който беше най-бърз от съперниците си.

На второ място се нареди квартетът на Република Южна Африка в състав Баянда Валаза, Шон Масвангани, Брадли Нкоана и Акани Симбине с 37.57 секунди, след страхотен последен пост.

Сребърният медалист от Токио 2020 Великобритания, за който бягаха Джеремая Азу, Луи Хинчлиф, Нетаниел Мичъл-Блейк и Зарнел Хюз, този път взе бронзовите медали с 37.61 секунди.

Провал на втора поредна олимпиада претъпя щафетата на САЩ, която беше дисквалифицирана заради грешка в предаването между първи и втори пост.

Защитаващият титлата си тим на Италия завърши на четвърто място с 37.68 секунди.

Щафетата на САЩ, вицешампион от Токио 2020, спечели олимпийската титла в щафетата на 4 по 100 метра при жените в турнира по лека атлетика на Игрите в Париж.

Американките в състав Мелиса Джеферсън, Туаниша Тери, Габриел Томас и Ша'Кари Ричардсън бяха най-бързи с време 41.78 секунди, записвайки най-добър резултат за сезона под силния дъжд, който заваля точно преди старта на щафетата.

Среброто грабнаха третите от Игрите преди три години в Япония – състезателките на Великобритания. Дина Ашър-Смит, Имани Лансикот, Ейми Хънт и Дарил Нейта заеха второто място с изоставане от 0.07 секунди за 41.85.

На трета позиция се нареди щафетата на Германия с 41.97 секунди. Германките Александра Бургхард, Лиза Майер, Джина Люкенкемпер и Ребека Хаазе оставиха зад себе си домакините от Франция, заели четвъртото място с 42.23, както и олимпийските шампионки от Токио 2020 Ямайка, завършили пети в Париж за 42.29 секунди. Съставът на Ямайка беше без звездите си  Илейн Томпсън-Хера, Шели-Ан Фрейзър-Прайс и Шерика Джаксън.

Спринтьорките на Великобритания направиха фантастичен старт, германките излязоха начело за кратко, но Ша'Кари Ричардсън на последен пост изведе САЩ до олимпийската титла.

След финала реферите прегледаха записа за евентуални дисквалификации, като резултатът бе потвърден, но Великобритания получи предупреждение за нарушаване на коридора, а щафетата на Швейцария бе дисквалифицирана за предаване извън зоната.

Ша'Кари Ричардсън спечели първия си златен олимпийски медал, след като остана със среброто в спринта на 100 метра при дамите. Шампионката в бягането на 200 метра Габриел Томас добави втора титла към колекцията си от Париж, а Мелиса Джеферсън също взе втори медал след бронза на 100 метра.

САЩ доминира в дисциплината с 12 олимпийски титли в историята си, но в Токио отстъпи пред Ямайка.

По публикацията работи: Светослав Табаков