от 18.00 часа

Антоанета Стефанова трета на ускорен шахмат след победа над световната шампионка

Антоанета Стефанова с медала.
Снимка: Личен архив на А. Стефанова

Гросмайстор Антоанета Стефанова завърши на трето място на турнира по ускорен шахмат за жени в китайския град Сиан.

Тази година сред участничките бяха настоящата световна шампионка Цзю Вънцзюн, бившите световни шампионки Стефанова и Тан Чжони, носителката на Световната купа Александра Горячкина, както и 14-годишната сензация Миаои Лу.

Стефанова приключи деветкръговия турнир с актив от 6 точки, с колкото остана и втората Ставрула Цолакиду от Гърция. Победителка с 6,5 точки стана китайката Тан Чжони.

По пътя си към третото място Антоанета Стефанова записа пет победи, две ремита и две загуби, като особено впечатляваща бе победата ѝ в последния кръг над световната шампионка и номер 1 в света Цзю Вънцзюн. Това позволи на българката да изпревари съперничката си и да се изкачи от четвърто на трето място в крайното класиране.

По публикацията работи: Любомир Тодоров