от 21.00 часа

Турция победи Грузия на Евро 2024

Турция - Грузия - 3:1

Отборът на Турция победи дебютанта Грузия с 3:1 мач от първия кръг в група "F" на Европейското първенство по футбол в Германия и за първи път в участията си на Еврошампионати стартира с успех. Мерт Мюлдюр в 25-ата и Арда Гюлер в 65-ата вкараха красиви попадения за турския състав, а в седмата минута на добавеното време Керем Актюркоглу също се разписа. Историческо първо попадение за грузинците на Европейско първенство реализира Гиорги Микаутадзе в 32-ата минута.

В другата среща от групата по-късно днес играят Португалия и Чехия.

Тимът на Турция ще се изправи срещу португалците във втория си двубой на 22 юни, докато грузинците ще имат за съперник състава на Чехия.

Турските национали започнаха много активно двубоя и още в шестата минута Каан Айхан засече топката след изпълнение на ъглов удар, но бе неточен. Четири минути по-късно Айхан пропусна отлична възможност да се разпише след като удари греда при удар от около 20 метра.

Грузинците също търсеха възможности да застрашат вратата на противника и в 12-ата минута Анзор Меквабишвили отправи силен изстрел, но стражът на Турция Мерт Гюнок спаси. Колегата му на вратата на Груция Гиорги Мамардашвили също се прояви със спасяване две минути по-късно след удар на Кенан Йълдъз.

Турция поведе в 25-ата минута, когато Мерт Мюлдюр засече отлично топката, която бе отклонена с глава от защитник на Грузия, реализирайки страхотен гол за 1:0.

Две минути по-късно Кенан Йълдъз вкара за втори път топката във вратата на грузинците, но след преразглеждане на ситуацията със системата за видеоарбитраж-ВАР, попадението не бе зачетено заради засада.

Динамичните действия на двата състава продължиха и в 32-ата минута Грузия стигна до първото си попадение на Европейско първенство. Негов автор бе Гиорги Микаутадзе, който преодоля вратаря на турския тим Гюнок и изравни за 1:1.

Четири минути по-късно Микаутадзe отправи нов удар, който топката прелетя вляво от вратата на Турция.

В началните моменти второто полувреме изстрел на Гиорги Микаутадзе бе блокиран от защитник, а в 57-ата минута Хакан Чалханоглу не успя да се разпише от свободен удар за Турция.

Хвича Кварацхелия бе неточен при нова атака за Грузия в 62-ата минута, а в 65-ата 19-годишният футболист на Реал Мадрид Арда Гюлер блесна с фантастично изпълнение. Гюлер вкара за 2:1 за Турция с мощен изстрел извън наказателното поле.

Грузинците не се отказаха да търсят изравнително попадение и пет минути по-късно Гиорги Кочорашвили удари греда. В третата минута на добавеното време футболистите на Грузия пропуснаха изключителна възможност да стигнат до равенството след като двама от тях си попречиха в опита си за шутират от близко разстояние в наказателното поле на Турция.

Финалните моменти бяха изключително драматични, а дъждът над стадион "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд се засили.

В шестата минута на добавеното време на мача Хвича Кварацхелия също удари греда за Грузия, а минута по-късно турците реализираха третия си гол в двубоя, дело на влезлия като резерва Керем Актюркоглу, който прати топката в опразнената врата на съперника.

За играч на мача бе избран турският национал Арда Гюлер.