от 15.00 часа

Флорида е на крачка от първа титла в НХЛ

Флорида (в бели пуловери) е на победа от Купа "Стенли".
Снимка: БТА

Отборът на Флорида Пантърс е на една победа от спечелването на шампионската титла в Националната хокейна лига, след като в третата среща от серията победи с 4:3 Едмънтън като гост. Така отборът от южния щат има преднина от 3-0 победи и гледа към първа Купа "Стенли" в историята си.

Александър Барков и Сам Райнхарт отбелязаха по един гол и подадоха за още един, а вратарят на гостите Сергей Бобровски отрази 32 удара към мрежата си, за да помогне за успеха.

До момента Флорида Пантърс може да се похвали в историята си с една Президентс Трофи – даваща се на първенеца в редовния сезон в Лигата, както и с три титли в Източната конференция, както и в четири в дивизията. Флорида може да триумфира с първото си шампионско звание още в събота, когато е мач номер 4. След като в две поредни години печелят конференцията, миналата година бяха сразени с 1-4 от Лас Вегас в големия финал.

Владимир Тарасенко и Сам Бенет вкараха другите два гола за гостите. Голямата звезда на Едмънтън Кoнър Макдейвид се отличи с две асистенции, а точните попадения бяха дело на Уорън Фьогеле, Филип Броберг и Райън Маклауд. Голмайсторът на сезона за Ойлърс Леон Драйсайтъл пък все още не може да се разпише във финалната серия.

Срещата придоби почти решен характер, след като гостите дръпнаха с 4:1. Сам Райнхарт откри в първата част след пас на Барков, а веднага след началото на втората Фьогеле изравни. В рамките на малко повече от 6 минути в средата Флорида вкара три гола и дръпна сериозно.

Притиснати до стената, домакините вдигнаха оборотите и направиха истинска вихрушка пред вратата на Бобровски. Броберг даде надежди с 2:3 в 6:12 след началото на периода с първата асистенция за деня на Макдейвид. Маклауд намали още – 3:4 в 14:43 минута. Макдейвид този път изведе Брет Кулак, който прострелно подаде във вратарската зона и там Маклауд изпревари Бобровски.

Но като изключим тази му грешка, в останалите 12 удара в частта се справи майсторски.

Шансовете на Флорида от статистическа гледна точка изглеждат огромни. В 27 от 28 случая отборът, който води с 3-0, в крайна сметка печели и титлата. Единственото изключение е през 1942-а година, когато Торонто обръща Детройт от 0-3 до 4-3 и вдига Купата "Стенли".

По публикацията работи: Любомир Тодоров