Аталанта и Лукман нахлуха във футболната история след 3:0 над Байер

Аталанта спечели футболния турнир Лига Европа
Снимка: БГНЕС

Отборът на Аталанта спечели футболния турнир Лига Европа, след като на финала в Дъблин (Ирландия) победи Байер (Леверкузен) с 3:0. И трите гола вкара нигериецът Адемола Лукман - в 12-ата, 26-ата и 76-ата минута. Така той стана първият футболист с хеттрик във финал на турнира Лига Европа, както и за неговия предшественик Купата на УЕФА. Загубата е първа за германците през сезона след рекордна серия от 51 мача без поражение във всички турнири.

Италианците печелят за първи път европейски трофей. За Аталанта това е първи значим трофей в историята, след като до момента единствено във витрината им стоеше Купата на Италия от сезон 1962/1963. Отделно от това, тимът от Ломбардия има и пет загубени финала за същия трофей. Като победител в турнира Лига Европа, тимът на Аталанта печели право да участва в Шампионската лига през новия сезон. Но бергамаските, така или иначе, имаха квота от местното първенство, тъй като си гарантираха петото място.

Байер (Леверкузен) може да се похвали с Купата на УЕФА през 1988-а година, с един загубен финал в Шампионската лига през 2002-а година с Димитър Бербатов в състава, както и с купата на Германия. През този сезон обаче те разбиха всички рекорди, не само със спечелената първа историческа шампионска титла, но и с уникалната си серия без загуба до днес.

Синьо-черният отбор от Северна Италия доминираше в огромни периоди от първото полувреме. Старши треньорът им Джанпиеро Гасперини доказа високата си класа и явно беше наредил максимална преса при изнасянето на топката, с което "бергамаските" се справиха близо до перфектното. Отделно от това Гасперини беше много атакуващ стартов състав, който включваше Теун Копмайнерс, Шарл Де Кетеларе, Джанлука Скамака и Адемола Луукман.

Това даде резултат и Аталанта нанесе своя удар в 12-ата минута чрез Адемола Лукман, който беше най-бърз в наказателното поле и посрещна с едно докосване в мрежата центриране от дясно на Давиде Дзапакоста. Германците опитаха да вдигнат оборотите, но се отчетоха със скромен удар на Йосип Станишич. Но Аталанта продължи да доминира и в 26-ата минута Адемола Лукман удвои преднината им. Грешка при изнасянето на топката на Амин Адли позволи на Лукман да се добере до топката. Техничният му удар до гредата се оказа неспасяем за вратаря Матей Коварж.

Първата по-сериозна възможност за германците дойде в 35-ата минута чак, но Алехандро Грималдо пропиля този шанс. Лошият му опит отблизо завърши в ръкавиците на Хуан Мусо. Три минути по-късно пак Грималдо беше в добра позиция, но този път се засуети.

Две минути преди края Шарл Де Кетеларе изпрати удар от границата на наказателното поле към долния десен ъгъл, но Матей Коварж се справи с блестящ рефлекс.

През второто полувреме се очакваше натиск на Байер, но по-опасните атаки пак бяха за Аталанта. И пак Шарл Де Кетеларе беше в основата, след като изпрати чудесна топка в празно пространство, но германската защита пресече подаването и предотврати опасността. След това Леверкузен изнесе още защитата към центъра, за да скъси пространството, но от този опит за физическо присъствие се стигна само до един удар на Фримпонг, но без опасност за Мусо.

И точно в този момент Аталанта нанесе убийствен удар с трети гол. Отново Адемола Лукман вкара, този път с левия крак, много красиво по диагонала, без шанс за вратаря Коварж. За да стане 3:0 75-ата минута обаче огромна заслуга имаше снажният централен нападател на "Ла Деа" Джанлука Скамака, който подхвана сам контраатака, напредна и подаде на Лукман. Нигерийското крило финтира лесно Тапсоба и разстреля вратаря.

Cтарши треньорът на германците Шаби Алонсо пусна в игра в края на мача Патрик Шик и Нейтън Тела, които опитаха да вкарат малко нови идеи в атаката.

В края на срещата гостите можеха да получат дузпа заради събаряне на Патрик Шик, но съдията от Румъния не получи подкрепа за такова решение от помощниците си от стаята за видеоповторения (ВАР). Минута по-късно изстрел на Джака мина край гредата, но отново извън вратата.

Финал в турнира на УЕФА Лига Европа:

Аталанта (Италия) - Байер Леверкузен (Германия)  3:0 (2:0)

Голмайстори: 1:0 Адемола Лукман 12, 2:0 Адемола Лукман 26, 3:0 Адемола Лукман 75

Главен съдия: Ищван Ковач (Румъния)

Жълти картони: Берат Джимсити, Давиде Дзапакоста, Джанлука Скамака,  Теун Коопмайнерс (Аталанта),
Флориан Вирц, Едмонд Тапсоба (Байер Леверкузен)

Стадион "Авива Арена":  47 135 зрители

Състави:

Аталанта (Италия): Хуан Мусо, Берат Джимсити, Давиде Дзапакоста (84 - Ханс Хатебур), Сеад Колашинац (46 - Джорджо Скалвини),
Исак Хиен, Матео Руджери (90+1 - Рафаел Толой), Теун Коопмайнерс, Едерсон да Силва, Шарл де Кетеларе (57 - Марио Пашалич),
Джанлука Скамака (84 - Ел Билал Туре), Адемола Лукман

Байер Леверкузен (Германия): Матей Коварж, Алекс Грималдо (68 - Адам Хложек), Джонатан Та, Едмонд Тапсоба,
Джереми Фримпонг (80 - Нейтън Тела), Йосип Станишич (46 - Виктор Бонифейс), Пиеро-Мартин Хинкапи, Гранит Джака,
Есекиел Паласиос (68 - Роберт Андрих), Флориан Вирц (81 - Патрик Шик), Амин Адли

По публикацията работи: Антони Йорданов