Станимир Беломъжев със златото в спринта на световното студентско първенство по ски ориентиране

Станимир Беломъжев
Снимка: orienteering.org

Станимир Беломъжев спечели златен медал в спринта, първи старт от първото световно студентско първенство по ски ориентиране в Тула (Русия). Беломъжев преодоля трасето за 10:45 минути, изпреварвайки с 10 секунди представителя на Беларус Юрий Язиков и с 20 секунди Томас Котро от Финландия.

Българинът победи в конкуренцията на шестима представители на домакините, шестима състезатели от Финландия, както и от Норвегия, Швеция, Естония, Беларус, Япония. На старт застанаха 30 мъже и 25 жени. Маршрутът на мъжете беше с дължина 3300 метра и 13 контролни точки, а на жените - 2700 метра с 10 контролни точки.

При жените победителка е Соня Морски (Финландия), следвана от Мира Каскинен (Финландия) и Дейзи Кудре (Естония).

Българската представителка Антоанета Дяксова, студент в СУ "Св. Климент Охридски", зае 18-о място. Станимир Беломъжев е магистър във Военна академия "Георги Раковски".