от 09.00 часа

Хамилтън и Розберг с двойна победа за "Мерцедес" в Гран при на Австралия

Люис Хамилтън бе най-бърз в "Гран при на Австралия" във Формула 1
Снимка: БГНЕС

Световният шампион във Формула 1 от миналата година Люис Хамилтън започна и новия сезон с победа, след като не остави никакъв шанс на конкурентите в Гран При на Австралия. Победата на "Мерцедес" беше двойна, след като на 2-то място завърши Нико Розберг. Себастиан Фетел, който дебютира за "Ферари", завърши на подиума, оставайки трети. Четирикратният световен шампион  Фетел постигна максимума, след като изпревари за 3-та позиция Фелипе Маса от "Уилямс".

Едва 15 болида стартираха в Мелбърн, което е най-слабото участие в първи старт за сезона от 1963-а година насам, а само 11 финишираха. Дженсън Бътън от "Макларън" пък стана единствен без точки днес. Валтери Ботас отбора на "Уилямс" се отказа преди началото на състезанието заради болки в гърба. По време на състезанието пък Кевин Магнусон от "Макларън" и руснака Даниил Квят от "Ред Бул" се отказаха заради технически проблеми още на
старта. Двата автомобила на "Мейнър" пък изобщо не стъпиха на старта, тъй като в квалификацията се провалиха заради софтуерни проблеми. Трасето се разреди още, след като Пастор Малдонадо от "Лотус" трябваше да се откаже във 2-та обиколка, а съотборникът му Ромен Грожан повика колата за сигурност.

Хамилтън, който не беше печелил в Австралия от 2008-а година насам, а през миналия сезон дори не завърши, контролираше състезанието от самия старт до края. Той не допусна в нито един момент преднината му да бъде под секунда и половина и в крайна сметка завърши с време 1 час, 31 минути, 54.067 секунди. Розберг финишира 2-и на 1.360 секунди, а Фетел остана трети на  34.523.

Макс Верстапен от Холандия стана пък можеше да стане най-младият пилот във Формула 1, който печели точки. Той е на 17 години и 166 дни, но на 34-та обиколка неговият "Торо Росо" се запали и той прекрати участието си. Синът на Карлос Сайнц - дебютантът Карлос Сайнц-младши, завърши на 9-о място, на 1 обиколка от победителя.