Роджър Федерер стигна полуфиналите на Откритото първенство на САЩ по тенис

Роджър Федерер

Петкратният шампион Роджър Федерер (Швейцария) се класира за девети път в кариерата си за полуфиналите на Откритото първенство на САЩ по тенис. Поставеният под номер 2 Федерер отрази два мачбола по пътя си към драматичния успех над Гаел Монфис (Франция) с 4:6, 3:6, 6:4, 7:5, 6:2 след 3.20 часа игра. 33-годишният швейцарец за девети път в кариерата си успя да постигне обрат от 0:2 до 3:2 сета и запази надежди за спечелване на рекордна 18 титла от турнирите от Големия шлем. Федерер беше близо до отпадането. Той допусна изоставане от 15:40 на собствен сервис при 4:5 гейма в четвъртия сет, но успя да отрази два поредни мачбола за съперника, след което стигна до пълен обрат.

Когато той получи тези два мачбола не се чувствах добре. Помислих си: Това е, може би това е последната точка, човече. Вкарай добър сервис, бори се, не прави лека грешка, нека той сам спечели, коментира една от ключовите ситуации в мача швейцарецът.

Това беше един от тези моменти, в който си опрян до стената и се надяваш на малко късмет, на точен избор на удар или на грешка на съперника. Получи се. Беше невероятно, че спечелих. Не помня откога и дали въобще някога съм отразявал мачбол в турнирите от Шлема и след това съм побеждавал, допълни той.

В последствие Монфис се пропука в още в следващия гейм той допусна пробив, след като направи две последователни двойни грешки. Федерер се възползва от шанса и взе четвъртия сет, а в решаващата пета част французинът нямаше физически и психически сили да се противопостави.

Всичко стана толкова бързо... за пет минути. Допуснах спад за пет минути и той се възползва, коментира Монфис. Французинът взе аванс от два сета след само 78 минути игра, подпомогнат от 26 непредизвикани грешки на съперника си. Постепенно обаче Федерер започна да намира ритъма си, намали грешките (само 18 непредизвикани в следващите три сета), заигра по-агресивно и в крайна сметка пласира 48 печеливши удара, 33 от които след втория сет.

В спор за място на финала Федерер ще се изправи срещу номер 14 Марин Чилич (Хърватия). Чилич пласира 19 аса и 46 печеливши удара и елиминира шестия поставен Томаш Бердих (Чехия) с 6:2, 6:4, 7:6(4). Хърватинът доминираше в първите два сета след ранни пробиви. В третата част той навакса изоставане от 0:3 гейма и за първи път достигна до полуфиналите на "Флашинг Медоус".