от 15.00 часа

Съединените щати с втора победа в Световната лига след 3:1 срещу Бразилия във Флоренция

Волейболистите на САЩ спечелиха Световната лига тази година
Снимка: fivb.org

Волейболистите на САЩ спечелиха Световната лига за втори път в историята, след като на финала се наложиха над Бразилия с 3:1 гейма (31:29, 21:25, 25:20, 25:23). Тейлър Сандър беше избран за най-полезен състезател в цялото издание на Лигата, а във финала той реализира 24 точки за отбора на САЩ. 23 добави Мат Андерсън, а Дейвид Лий и Максуел Холт завършиха съответно с 12 и 9 за янките. Уолъс де Соуза с 16 точки се отличи за бразилския състав, а Рикардо Лукарели добави 14.

Срещата започна с леко надмощие на бразилците, които влязоха с по-голямо самочувствие и имаха аванс от две точки до 16:14. След прекъсването обаче САЩ изравни, а мачът вървеше точка за точка с грешки и от двете страни, както и с индивидуални решения на играчите, до 29:29. Но атака на Лукас Сааткамп в аут и блокада на Дейвид Лий измъкнаха гейма за отбора на САЩ.

Във втората част Бразилия взе ранен аванс който поддържаше през 16:13, 22:18 и накрая затвори гейма на 25:21. Американският треньор Джон Спероу опита да смени посоката на мача с няколко смени, включително и с добавката на играч, който изпълнява мощни и отсечени сервиси, но не се получи.

В третата част обаче всичко за янките се получаваше. Те започнаха с атаки през центъра, после увеличиха аванса си с блокади, като едва в края на гейма Лукарели и Резенде успяха да върнат Бразилия в битката, но беше твърде късно.

Момчетата на Бернандо Резенде се бориха здраво в четвъртата част, като до 20:20 не отстъпваха по никой показател. Максуел Холт и две от резервите на САЩ обаче направиха аванс от две точки за 22:20, 23:21 и 24:22, а удар в мрежата на Висото донесе титлата на северноамериканците за втори път от 2008-а година насам.

След финала бе определен и "Отборът на 2014" в Световната лига - в него влизат посрещачите Тейлър Сандър от САЩ и Лукарели от Бразилия, центровете Дейвид Лий от САЩ и Лукас Сааткамп от Бразилия, разпределителят Саид Маруфлакрани от Иран, диагоналът Уолъс де Соуза от Бразилия и либерото Салваторе Росини от Италия.

България завърши на 7-ото място в крайното класиране, но според новия регламент загуби мястото си сред 8-те най-силни отбора на турнира и следващата година ще играе във втора дивизия.