Топалов с нова загуба на "Турнира на претендентите" в Русия

Веселин Топалов загуби от Владимир Крамник в "Турнира на претендентите"
Снимка: БГНЕС

Вишванатан Ананд от Индия спечели "Турнира на претендентите" за световната титла по шахмат, завършвайки реми на 91-ия ход с черните фигури с руския гросмйстор Сергей Карякин в партия от 13-ия кръг. Така Вишванатан Ананд има 8 точки преди последния кръг и не може да бъде настигнат в класирането. Ананд си осигури правото да играе мач за шахматната корона със световния шампион Магнус Карлсен от Норвегия. През ноември 2013-а година Карлсен стана 16-ият световен шампион по шахмат, като отне короната на индиеца Вишванатан Ананд.

Българският гросмайстор Веселин Топалов загуби от Владимир Крамник от Русия в партия от предпоследния, 13-и кръг на турнира в руския град Ханти-Мансийск. Веселин Топалов, който игра с черните фигури, бе принуден да се предаде на 55-ия ход, след като руският гросмайстор Владимир Крамник на 54-ия ход извади дама с шах. Това бе партия между двама стари съперници - Веселин Топалов загуби титлата си на световен шампион по шахмат през 2006-а година от Владимир Крамник в скандален мач в Елиста (столица на автономната руска република Калмикия), получил широка известност в шахматните среди като "тоалетния скандал" и "тоалетната война".

Веселин Топалов е с 5,5 точки в актива си и е на последното, 8-мо място във временното класиране. Утре в партия от последния, 14-и кръг Топалов ще играе с белите фигури срещу руския гросмайстор Дмитрий Андрейкин.