от 07.00 часа

"Ботев" са по-близо до оставане в "А" група

"Ботев" Враца взе победа с 2:1 над "Етър" в среща от 25 кръг на "А" групата, в друга среща от кръг пък Литекс победи с 2:0 "Монтана".

"Ботев" съхрани шансовете си да играе и догодина във футболния елит на България след драматична домакинска победа с 2:1 над "Етър". 1 500 зрители изпратиха с аплодисменти врачанските футболисти, които прибавиха нови 3 точки в актива си на Разпети петък. След мачовете от 25-ия кръг "Ботев" е на 13-о място и остана в зоната на изпадащите, но има 24 точки, колкото и 12-ият "Локомотив" /София/ и с 1 по-малко от 11-ият – "Черно море".

Въпреки уверенията, че "болярите" ще дойдат с юношите си във Враца, те пуснаха на терена най-доброто, с което разполагат. Според неофициално потвърдена информация, заради загубата си футболистите на "Етър" са изпуснали солидни премии между 5 и 10 хиляди лева на човек, предлагани от преките конкуренти на врачани за оставане в елита.

Първото полувреме се игра пред вратата на Ненад Филипович, а домакините превърнаха на стрелбище мрежата му – цели 9 шута бяха отправени по посока на вратата на гостите, други 7 удара попаднаха в целта. Два пъти и гредите спасиха гостите от попадения.

Антони Здравков, старши треньор на "Ботев"

Още в 4-та мин. техничен удар на Андрей Атанасов премина покрай целта. В 8-та мин. шут на Цветелин Тонев беше избит с ръка от бранител на гостите, но реферът Иван Кирилов даде знак играта да продължи. В 12-та мин. обаче Ришолт с волейболен прийом изби удар на Илиев към вратата и арбитърът даде дузпа. Атанасов застана зад бялата точка и опъна мрежата зад Филипович за 1:0. В 21-та мин. прехвърлящ удар на Тонев се отби от напречната греда на "болярите", а 4 минути по-късно Атанасов би в аут от 16 метра. Атаките на "Ботев" продължиха, а в 35-та мин. и Атанасов с топовен шут от 10 метра нацели сглобката на вратата на търновци. В ответната атака Фейсал Шейстех вкара гол за "Етър", но при атаката извърши нарушение, при което се контузи Руслан Куанг. Роденият във Видин бранител беше закаран с линейка в местната болница, където стана ясно, че първоначалните съмнения за счупен глезен не са се оправдали.

Григор Петров, старши треньор на "Етър"

След почивката учудващо гостите излязоха по-мотивирани на терена. В 57-та мин. Николай Христов спаси мрежата на домакините със задна ножица, с която изби кълбото от голлинията. В 60-та мин. обаче Шейстах се измъкна зад гърба на врачанските бранители и с точен удар изравни за 1:1. Голът подейства отрезвяващо за домакините и те се хвърлиха в нови атаки към Филипович. На два пъти Якимов – в 62-та и 67-та мин. беше оставен да стреля пред наказателното поле на гостите. "Етър" отвърна с контри на Саидходжа, а вратарят на домакините Христо Митов спаси последователни удари на Рикама в 69-та мин. В 74-та мин. и удар на Илия Илиев беше избит от голлинията на гостите. В 83-та мин. Николай Христов проби отдясно и центрира прострелно по тревата, където резервата Жозеф с ръка спря топката и реферът даде втора дузпа за домакините. С изпълнението й се нагърби капитанът Илия Илиев, който оформи крайното 2:1. До края на мача Якимов и Рангелов можеха да направят победата на домакините по-изразителна, но късметът покри Филипович.

"Създадохме доста голови ситуации, можехме да решим мача още след първото полувреме", заяви след срещата наставника на "Ботев" Антони Здравков.

"Заслужавахме поне равен мач. Разочарован съм от съдийството.", каза старши треньора на "Етър" Григор Петров.

СТАТИСТИКА

БОТЕВ: Митов, Куанг /37 Найденов/, Савич, Альошев /64 Георгиев/, Маринов /72 Рангелов/, Велев, Христов, Илиев, Якимов, Тонев, Атанасов.

ЕТЪР: Филипович, Рикама, Кастелана, Махамат, Фей /54 Любенов/, Мехмет, Саидходжа, Шайстех, Карлсон /79 Хримович/, Николаев /48 Жозеф/, Ришолт.

ГОЛМАЙСТОРИ: 1:0 Атанасов /13-дузпа/, 1:1 Шайстех /60/, 2:1 Илиев /84-дузпа/.

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Митов, Велев /Б/; Филипович, Кастелана, Ришолт /Е/

ГЛАВЕН СЪДИЯ: Иван Кирилов /Варна/

СТАДИОН: "Христо Ботев" – 1 500 зрители

ЦСКА приема "Ботев" Пловдив в решаващ мач за сезона си от 19,30 ч. днес. В момента червените са четвърти, на 2 точки от третия "Ботев" (48 срещу 50). Ако загубят втори пореден мач след Левски, нищо чудно треньорът Милен Радуканов да бъде уволнен, а червените дори да изпаднат и от евротурнирите.