от 09.00 часа

"Литекс" разби "Ботев" с 4:0

"Литекс" разби с 4:0 като гост "Ботев" насред Враца в мач от 4-ия кръг на "А" футболна група и закотви домакините още по-здраво на дъното в елитната футболна дивизия. В герой за домакините се превърна вратарят на юношеската гарнитура Димитър Иванов, който, въпреки че допусна 4 попадения в мрежата си, спаси двойно повече и по този начин предпази врачани от резил. Иванов беше хвърлен срещу "оранжевите" след като ръководството на домакините не успя да картотекира дошлия от италианския "Сиена" като свободен агент Михаил Иванов или възпитаника на "Парма" Фабио Вирджили, а титулярът Христо Митов отпадна от състава заради заболяване- преди мача се заговори за "треньорска контузия" на Митов! Резерва на Димитър Иванов пък беше още по-голобрадият юноша Христо Георгиев.

Интрига на стадион "Христо Ботев" имаше до 23-та минута, когато Пира- вместо да изчисти топката, подаде на Герасим Заков и нападателят простреля врачани за 0:1. В 40-та минута, след центриране на Никола Колев, Заков натресе напречната греда, а отбилата се топка попадна у Александър Цветков и той я забоде в мрежата за 0:2, с което си направи подарък за 22-ия рожден ден. В даденото от рефера Костадинов продължение Георги Миланов беше оставен непокрит пред наказателното поле и с воле от 25 метра вкара за 0:3.

След почивката домакините опитаха отчаян щурм, но безсилието им беше пълно. В 48-та минута Николас Челесте беше подкосен в наказателното поле, но отсъдената дузпа не беше реализирана от Александър Якимов, тъй като Илко Пиргов хвана шута му от бялата точка. Крайното 0:4 беше оформено в 61-та минута, когато Герасим Заков беше оставен непокрит на 2 метра от голлинията и с глава чушна кълбото зад Иванов за 0:4. До края на мача гостите пропуснаха куп положения, като "вина" за това има неопитният страж на домакините, който прояви чудеса пред мрежата си.

По време на срещата момче от агитката падна върху оголено желязо, което проби корема му и се наложи да бъде закарано в болница.
СТАТИСТИКА:
"Ботев": Д.Иванов, Пира, Василев, Георгиев, Христов /88 Мишев/, Якимов /51 Мирчев/, Челесте /65 К.Иванов/, Амендола, Илиев, Флориано, Аугусто.
"Литекс": Пиргов, Недялков, Бодуров, Ил.Миланов, Попов, Йеленкович /46 Славчев/, Цветков, Г.Миланов, Колев, Ваюши /59 Костадинов/, Заков /74 Башов/.
Голмайстори: 1:0 Заков /23/, 2:0 Цветков /40/, 3:0 Г.Миланов /45+1/, 4:0 Заков /61/. Жълти картони: Христов, Челесте, Флориано от "Ботев";
Недялков от "Литекс". Главен съдия: Александър Костадинов /София/; стадион "Христо Ботев" 1 000 зрители.

Разнопосочни бяха отзивите на двамата наставници след мача. Врачани паднаха за четвърти път от началото на шампионата, а поражението от 0:4 беше най-малкото, което можеше да им се случи. По този повод старши треньорът Джулиано Сондзони обяви, че "Ботев" е бил в час само 30 минути. След получаването на първия гол всеки от врачанския отбор е започнал да играе сам за себе си. На пресконференцията след мача италианецът призна, че ръководството не е адекватно, а в клуба цари пълна анархия.

След брифинга пък членът на управителния съвет Ивайло Рачев нападна присъстващите журналисти с обвиненията, че са "крайни в оценките си за представянето на отбора". Рачев припомни, че преди година отборът е бил още по-зле, но забрави да уточни, че след първите 4 кръга "Ботев" имаше 3 точки, срещу нула сега.
А в следващия кръг врачани гостуват на ЦСКА...

Старши-треньорът на "Литекс" Христо Стоичков пък беше доволен от трите точки, но не и от играта на своите.

Камата не пропусна да се заяде с ръководството на футболния съюз и дори хвърли поглед към предстоящата световна квалификация с Италия, която е на 7 септември.
По публикацията работи: Жоро Александров