от 12.00 часа

България с трудна победа над Малта

Снимка: БГНЕС

Мъжкият ни национален отбор по футбол постигна важна победа във втора група на квалификациите за световно първенство, след като се наложи с 2:1 над Малта като гост.

Дебютиралият от първата минута в официален мач Радослав Димитров откри резултата в  9-ата минута, а Емил Гъргоров удвои в 59-ата минута. Между двете  попадения островитяните удариха по една греда във всяко полувреме, а в 77-ата Едуард Ерера оформи крайното 1:2.

След този успех България си върна 2-рото място в групата с 13 точки преди последните два мача от кампанията. Това подреждане обаче не ни гарантира участие в баражите. Според правилата на ФИФА най-добрите осем тима, класирали се на второ място в своите групи, ще получат право на участие в плейофите. Към този момент обаче, след изиграването на вчерашните квалификации, България не попада сред тази група отбори.

"Трикольорите" имат общо 13 точки в групата, но от сметката за баражите се вадят точките, спечелени срещу тимовете, заемащи последно място в съответната група (в групите, съставени от по шест отбора). При нас това е именно тимът на Малта, срещу когото България спечели шест точки. Това означава, че по отношение на подреждането на вторите обори футболистите на Любослав Пенев имат седем точки. Пред нас е Унгария с 11 точки, като толкова имат и Хърватия, Швеция и Португалия. С най-добри показатели сред тимовете, заемащи второ място в своите групи към този момент, са Гърция (16 точки) и Франция (14).

За тези два мача, които изиграхме, не бяхме много фини. Но като цел, която бяхме поставили, е постигната. Днес спечелихме много важни три точки, заяви селекционерът на българския национален отбор по футбол Любослав Пенев. Не мога да кажа, че сме играли различно в различните периоди от мача, но след втория гол някои хора решиха, че мачът е свършил. Но мачът се играе 90 минути и Малта днес ни го показа. Трябва да си вземем поука, а също така и да си вкарваме положенията. Защото в единия мач имахме пет положения, в другия- 8, общо 13 и сме вкарали два гола. Имам и други забележки, не само пропуските, но ще ги кажа при анализа.През първото полувреме наистина играхме по-добре, но това отпускане през второто полувреме ще проверя защо се случва. Както казах, не бяхме фини, но оставаме в битката. Има още два мача и трябва да вземем максимума. Дали ще има промени за следващите два мача, още не мога да кажа от сега. Но ние си следваме програмата, а тя е да изграждаме стил.