от 12.00 часа

Изпуснахме Италия!

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Футболистите от националния ни отбор загубиха с 0:1 при гостуването на Италия в световна квалификация, играна в Палермо. Отборът на селекционера Любослав Пенев изигра много силен мач и само намесите на вратаря Джанлуиджи Буфон и късметът спасиха "адзурите" от попадение в тяхната врата. През второто полувреме българите имаха поне четири чисти положения за гол, но Буфон демонстрира световната си класа и опази вратата си.

Това е първа загуба за България в групата, но въпреки нея тимът ни запази второто място в квалификационна група "В" и остава с реални шансове за втората позиция, даваща право на участие на бараж за Мондиал 2014. Българите започнаха със самочувствие и бяха напълно равностойни на четирикратните световни шампиони в първия половин час от мача. Най-добрата ситуация за гол в тези минути бе именно за отбора на Любослав Пенев, след като в 20-а минута Александър Тонев стреля от движение от дъгата, но Буфон спаси. Постепенно "адзурите" овлядаха средата на терена и започнаха да атакуват по-масирано. В 38-а минута Антонио Кандрева проби от ляво и центрира на главата на Алберто Джилардино, който отблизо не остави шансове на Николай Михайлов - 1:0. Попадението даде импулс в играта на Италия и до почивката България можеше да инкасира втори гол. В 40-а минута вратарят Михайлов се намеси решаващо, като пресече центриране на Антонели.

България пропусна златна възможност да изравни резултата веднага след подновяването на играта. Тодор Неделев центрира отлично от ляво, Ивелин Попов засече топката от непосредствена близост, но блестяща реакция на вратаря Буфон предотврати попадение във вратата на Италия. Малко по-късно Любослав Пенев пусна в игра Георги Илиев на мястото на неубедителния Станислав Манолев и това раздвижи още играта на България. Последваха много силни минути за момчетата на Любослав Пенев и само световната класа на Джанлуиджи Буфон спаси "адзурите" от изравнителен гол. В 62-а минута Буфон на два пъти спаси вратата си. Най-напред вратарят изби топката след корнер, а след това удар на Бодуров бе спрян от Тиаго Мота. Близо триминутната обсада на вратата на Италия завърши с удар на Тодор Неделев, преминал на сантиметри от десния страничен стълб. До края българите продължиха да опитват атаки, но постепенно изчерпаха физическите си сили и опитният тим на Италия успя да удържи крехкия си аванс. В заключителните секунди дори вратарят Николай Михайлов се включи в атака, а буквално миг преди последния съдийски сигнал Йордан Минев пропусна да донесе точка за България, след като ударът му с глава отблизо попадна от външната страна на мрежата.