Марион Бартоли с първа титла от Големия шлем

Щастливата победителка на "Уимбълдън" Марион Бартоли от Франция
Снимка: БГНЕС

Марион Бартоли спечели титлата от Откритото първенство на Великобритания по тенис "Уимбълдън". Поставената под номер 15 представителка на Франция победи на финала Забине Лисицки от Германия с 6:1 и 6:4 за 81 минути. За 28-годишната Бартоли това е първа титла в кариерата от турнир от Големия Шлем. Тя загуби финала на тревните кортове в Лондон през 2007-а година от Винъс Уилямс.

В първия сет Бартоли спечели шест поредни гейма и даде само един на съперничката си за 30 минути игра. Лисицки, която отстрани миналогодишната шампионка Серина Уилямс в четвъртия кръг и Агниешка Радванска на
полуфиналите, губеше с 1:6 и 1:5. След това тя спаси три мачбола и взе три поредни гейма, но това не й бе достатъчно за обрат. 23-та в схемата германка, за която това бе първи голям финал в кариерата, допусна пет пробива в мача.

Бартоли записа 15 печеливши удара, 6 двойни и 14 непредизвикани грешки, печелейки мача с шестия си ас. Марион Бартоли става първата французойка с титла от "Уимбълдън" след Амели Моресмо през 2006-та година.

Като малко момиче си мечтаех за този момент. Да завърша финала с ас и да спечеля "Уимбълдън" не съм си представяла и в най-смелите ми мечти. Честно казано, все още не мога да повярвам, бяха първите думи на победителката.

Триумфът на Бартоли след 47 участия на турнири от Големия Шлем подобрява постижението на Яна Новотна, която спечели "Уимбълдън" през 1998-ма след 45 участия.