от 15.00 часа

Григор Димитров загуби от Цонга в драматичен мач

Снимка: wimbledon.com

Григор Димитров напусна тенис-турнира Умбълдън под аплодисментите на публиката.

Нашият най-добър тенисист беше абсолютно равностоен на далеч по-опитният французин Жо Вилфред Цонга. В мач от втория кръг продължил 3 часа и 55 минути Григор загуби от Цонга с 1:3 сета и не успя да стане първият българин, който стига трети кръг в турнир от “Големия Шлем”.

Мачът, беше прекъсван три пъти заради дъжд и общото му времетраене бе над 5 часа.

В първия сет двамата не направиха пробиви, като 20-годишният българин имаше повече шансове за успех. При 30:30 в първия гейм мачът бе прекъснат за първи път за около половин час.
Стигна се до тайбрек, в който Димитров триумфира със 7:4.Вторият сет започна добре за французина, който проби за 2:1 и двубоят бе прекратен отново, този път за час. След подновяването на играта двамата печелеха подаванията и Цонга спечели с 6:4.

В третата част отново Цонга направи пробив и спечели със 6:4.

В четвъртия сет Гришо направи първия си пробив и поведе с 3:0. Тук срещата беше прекратена за трети път. След подновяването и Цонга изравни до 3:3 и направи обрат до 5:3. Димитров успя да спечели при свой сервис за 4:5 и направи първия си пробив в частта за 5:5. Геймът беше драматичен, Григор спаси два мачбола и пропусна две точки за пробив, за да изравни.
Тайбрекът бе страхотен, двамата редуваха точка след точка. Григор спаси нови три мачбола, но накрая опитът на Цонга се оказа решаващ и той го спечели с 10:8, а с това и мача.

За достигането до втория кръг на “Уимбълдън” Димитров получава 45 точки за ранглистата и може да попадне за първи път в топ 60. Той остава в турнира на двойки, където днес с партньора си Дмитрий Турсунов ще изиграе първя си мач.