Приключи ли Кристиано Роналдо с Португалия?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кристиано Роналдо безспорно е една от най-големите знаменитости на нашето съвремие. И не само във футбола. Там е ясно - петрактен носител на “Златната топка” и най-добрият голмайстор в историята. Поне това сочи статистиката.

На Европейското първенство в Германия обаче Кристиано не успя да постави своя отпечатък. Поне не позитивен. Желанието и хъсът за победа, за упехи, за рекорди бяха на лице. Липсваха обаче неща, към които законите на времето са безмилостни. Все пак говорим за 39 годишен нападател, който макар и в перфектна форма, вече не е първа младост. И е принуден да се “сражава” с много по-млади атлети.

Кристиано Роналдо изигра 5 мача на Евро 2024. Приносът му бе една асистенция във вече решения мач с Турция (3:0). В осминафинала срещу Словения пропусна дузпа в продълженията, което можеше да отложи драмата и да успокои нещата на Португалия. После при изпълнението на дузпите се видя менталната му издръжливост и лидерските му качества.

Във вчерашния четвъртфинал срещу Франция CR7 имаше един огромен шанс. В продълженията Франсиско Консейсао намери нападателя в близост до вратата. Резултатът не бе особено приятен за Роналдо, феновете му и португалците.

И не случайно авторитетният португалски вестник “А Бола” даде най-ниската си оценка именно на Роналдо - 5-ца. “Отборът подобри представянето си в сравнение с предишните мачове, но не и капитанът. Той не успя да се свърже добре с колегите си, не показа присъствието си в наказателното поле. При единствената възможност която имаше, създадена от Франсиско Консейсао, прати топката в облаците. Роналдо каза чао на Европейското първенство без гол, но наследството, което оставя е неизмеримо”, пише изданието.

Ако през 90-те години някой бе казал, че Португалия ще изиграе 5 часа без да реализира гол, може би много португалци нямаше да се изненадат. В 21-ви век обаче това е невъзможно. Именно заради наличието на машината за голове Роналдо и безкрайно талантливият състав на португалците.

Фактите обаче са съвсем други - най-много отправени удари (23) в турнира. Нито един гол. От друга страна действително той оставя неизмеримо наследство.

• Най-много участия на Европейски първенства (6)

Класа. Отдаденост. Дълголетие.

И тук следва логичният въпрос: “Приключи ли Кристиано Роналдо с Португалия?”

“Прекалено рано е да говорим за подобни неща. Подобни решения не се взимат след такъв мач”, каза минути след двубоя селекционерът на Португалия Роберто Мартинес.

Феновете на Португалия също са раздвоени. Преди мача на стадион “Фолкспаркщадион” в Хамбург стотици скандираха името му, придвижвайки се към трибуните. Бяха убедени, че Роналдо ще бъде факторът, който ще помогне на Португалия не само да отстрани Франция, но и да донесе втора европейска титла на страната.

Настроението бе малко по-различно след края на четвъртфинала. “Кристиано определено трябваше да бъде в състава на Португалия за това Европейско първенство. Друг е въпросът дали трябваше да играе във всеки мач по 90 минути”, коментира Алешандре от Лисабон.

“Той е нашият герой и най-великият в историята”, допълни неговият приятел Диого.

Още след мача със Словения се чуха мнозина мнения за егоизма и егото на Роналдо. Включително от великия като Дитмар Хаман и Рууд Гулит.

Арсен Венгер даде и другата гледна точка: “Роналдо е силен характер и треньорът трябваше да вземе важни решения. Може би трябваше да запази силите му в някои мачове. Ако Роналдо беше с 10 години по-млад, вероятно щеше да вкара това положение в продълженията.

От друга гледна точка, той се нуждаеше от повече подкрепа от съотборниците си. Днес беше прекалено изолиран. Но това са законите на живота. Няма нищо вечно. Колко играчи могат да се похвалят с това ниво на 39-годишна възраст. Той все още е много добър футболист, но не е същият като преди”.

Какво следва? Роналдо ще се завърне в Ал Насър и ще трябва да вземе важно решение. Наскоро заяви, че това ще бъде последното му Европейско първенство. Но идва и Световно първенство през 2026 г., когато той ще бъде на 41 г.

Каквото и да реши, Кристиано Роналдо ще си остане най-големият голмайстор на нашето съвремие. Едва ли скоро някой ще подобри многобройните му рекорди.

Включително тези 130 гола с националната фланелка.

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Кирил Десподов

Глобиха Кирил Десподов и съотборниците му в ПАОК

Ръководството на гръцкия ПАОК глоби футболистите на тима заради незадоволителни резултати в последните мачове. За отбора играе и нашия национал Кирил Десподов. Размерът на глобата не се съобщава. ПАОК загуби два мача от общата фаза на Лига Европа - от турския Галатасарай (1:3) и румънския ФКСБ (0:1). В гръцкото първенство тимът..

публикувано на 05.10.24 в 06:45
Александър Везенков

Олимпиакос с Александър Везенков загуби от Фенербахче

Гръцкият Олимпиакос, с Александър Везенков в състава, загуби със 71:82 точки гостуването си на турския Фенербахче в среща от първия кръг на Евролигата по баскетбол. Везенков беше титуляр и се отличи с 11 точки и 4 борби за 30:31 минути на паркета. Двубоят беше изключително оспорван, а играчите на Олимпиакос водеха с 36:32 на почивката...

публикувано на 05.10.24 в 06:43

Славия препъна Черно море

Славия победи с 1:0 у дома Черно море в среща от 11-ия кръг в Първа лига и прекъсна негативната си серия от шест поредни двубоя без успех. А Черно море прекъсна серия от 7 мача без загуба. Първата част премина при поделено превъзходство.  В 22-ата минута Чунг До проби в наказателното поле и пусна кълбото за Цветелин Чунчуков, който отблизо се разписа..

публикувано на 04.10.24 в 22:02

Даниел Трифонов се класира на 2 финала в Сомбатхей

Даниел Трифонов се класира за финалите на прескок и на висилка на Световната чалъндж купа по спортна гимнастика за мъже в унгарския град Сомбатхей. Състезателят на Левски-Спартак с треньор Илия Янев зае второ място в квалификациите на висилка с 13.450 точки, а на прескок даде пети по сила резултат от 13.850 точки (13.950 първи прескок и 13.750 втори..

публикувано на 04.10.24 в 21:14
Кимия Ализаде

Дея Пеева с пето място на СП по таекуондо за младежи

Дея Пеева се класира на пето място при девойките в категория до 44 килограма Световното първенство по таекуондо до 17 години в Чунчон (Република Корея). Пеева стартира с успех над португалката Киара Барозо с 2:1 части (15:2, 15:16, 16:9), след което се справи с Фелисити Кастел (Филипини) с 2:0 (5:0, 4:0) и с Айлийн Торес (САЩ) с 2:1 (3:6, 14:7, 9:4). На..

публикувано на 04.10.24 в 21:07

Баскетболистите на Миньор откриха сезона с победа

Миньор стартира с победа през новия сезон в мъжкото ни баскетболно първенство.Момчетата на Георги Малденов не показаха колебания срещу Шумен след 90:74 в дебютния мач от първия кръг.  Официален дебют за "чуковете" направи най-новото им попълнение в лицето на Коди Шварц. За "жълто-зелените" пък също дебютира един от тримата им нови играчи - Дамян..

публикувано на 04.10.24 в 20:45

Ансамбълът на Тракия (Пловдив) спечели титлата при жените

Отборът на Тракия (Пловдив) спечели титлата при жените на Държавното първенство по художествена гимнастика за ансамбли, категория "Елит", което се провежда в зала "София" в столицата. Носител на Приз "Весела Димитрова" стана треньорката на Тракия Ирина Чернева, която го получи лично от наставничката на националките на България. Гимнастичките от..

публикувано на 04.10.24 в 20:08