Турция мечтае след победа над Австрия

Снимка: БТА

Централният защитник Мерих Демирал вкара два гола и Турция спечели с 2:1 срещу Австрия в последен мач от осминафиналите на европейското първенство по футбол, проведен в Лайпциг. Следващият съперник на селекцията на Винченцо Монтела ще бъде Нидерландия, като четвъртфиналът е насрочен за 6 юли в германската столица Берлин.

Турският национален отбор влезе в мача без загуба срещу днешния си съперник от почти 36 години - от ноември 1988, като южните съседи бяха с четири победи от последните пет срещи между двата отбора. Двубоят в Лайпциг бе първи между Турция и Австрия на голям форум, но началото отново бе за доминиращия тим в това съперничество.

Турците, подкрепяни от голяма част от привържениците на стадиона, стартираха ударно. Още в първата минута Арда Гюлер изпрати топката в наказателното поле на австрийците, а тя премина покрай скочилия Кевин Дансо и направи двоен рикошет в краката на Кристоф Баумгартнер и Филип Лайнхарт. В последствие топката се озова на волето на непокрития Мерих Демирал, който откри резултата.

Попадението на защитника на Турция влезе в 57-та секунда и е най-бързият гол в елиминации в историята на европейските първенства.

Отборът на Ралф Рангник, който има два престоя като треньор на "Ред Бул Арена" в Лайпциг, отговори бързо. Сгрешилите за първия гол Баумгартнер и Лайнхарт получиха възможности да изравнят в рамките на следващите шест минути, но първият бе блокиран, а вторият не уцели вратата след игра с глава.

Вихреното начало бе последвано от спокойна игра през остатъка от първото полувреме, а следващото положение бе едва в добавеното време. Баумгартнер получи топката пред вратата и стреля с първо докосване, но неговият удар премина покрай гредата.

Първата част завърши при резултат 1:0 в полза на Турция, а австрийците бяха близо до изравняване в 51-та минута. Марко Арнаутович получи топката пред вратата и стреля, но вратарят Мерт Гюнок изби удара. Само осем минути по-късно Арда Гюлер центрира от ъглов удар и отново намери Мерих Демирал, който надскочи съперник, стреля с глава и се разписа за втори път в мача.

Демирал бе големият герой за Турция днес, но името определено е изненадващо. Централният бранител се разписа два пъти, след като имаше също толкова голове в предните си 47 мача за националния отбор.

Австрия намали изоставането си в 66-ата минута, когато точен бе появилият се в игра за началото на второто полувреме Михаел Грегорич. Играчите на Ралф Рангник спечелиха корнер, а центрирането бе свалено с глава от Щефан Пош и попадна в свободния на далечна греда Грегорич. Той бе точен за 1:2, като това бе гол номер 100 от началото на европейското първенство в Германия.

В следващите минути Австрия изнесе играта изцяло в половината на съперника, а най-доброто положение дойде в заключителните секунди. Баумгартнер стигна до топката при едно от многобройните центрирания и стреля с глава, но ветеранът Гюнок плонжира, спаси удара и засили Турция към Берлин за четвъртфинал срещу Нидерландия.

Австрия - Турция 1:2

0:1 Мерих Демирал 1

0:2 Мерих Демирал 59

1:2 Михаел Грегорич 66

Австрия: Патрик Пентц, Щефан Пош, Кевин Дансо, Филип Лайнхарт (64-Максимилиан Вобер), Филип Мвене (46-Александър Прас), Николас Зейвалд, Марсел Забитцер, Конрад Лаймар (64-Флориан Грилич), Кристоф Баумгартнер, Романо Шмид (46-Михаел Грегорич) и Марко Арнаутович.

Турция: Мерт Гюнок, Ферди Кадъоглу, Мерих Демирал, Абдюлкерим Бардакчъ, Мерт Мюлдюр, Каан Айхан, Исмаил Юксек (58-Салих Йозджан), Кенан Йълдъз (78-Керем Актюркоглу), Оркун Кьокчу (83-Ирфан Кахведжъ), Баръш Йълмаз и Арда Гюлер (78-Окай Йокушлу).

По публикацията работи: Христо Денев

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Джесика Пегула

Джесика Пегула отпадна от Откритото първенство на Великобритания

Петата поставена Джесика Пегула (САЩ) отпадна във втория кръг на Откритото първенство на Великобритания по тенис. Пегула претърпя поражение от отстранилата по-рано на турнира в Лондон и Виктория Томова китайка Синю Ван с 4:6, 7:6(9), 1:6 за два часа и 12 минути игра. Ван пласира 38 печеливши удара, комбинирани с 33 непредизвикани грешки на..

публикувано на 04.07.24 в 20:10
Новак Джокович

Новак Джокович даде сет, но се класира за третия кръг на Уимбълдън

Седемкратният шампион Новак Джокович се класира за третия кръг на Откритото първенство на Великобритания по тенис. Поставеният под номер 2 в схемата сърбин победи участващия с "уайлд кард" представител на домакините Джейкъб Фърнли с 6:3, 6:4, 5:7, 7:5 за три часа на корта. 22-годишният британец е номер 277 в световната ранглиста и за първи път..

публикувано на 04.07.24 в 20:06
Максим Манолов

Максим Манолов на финал на 200 метра бруст във Вилнюс

Максим Манолов се класира за финала на 200 метра бруст на Европейското първенство по плуване за юноши и девойки във Вилнюс (Литва).   След бронзовия медал на 50 метра бруст вчера, състезателят на ПСК Черно море атакува ново влизане в топ 8 и успя, след като финишира с шесто време за 2:14.01 минути  в полуфиналите на 200 метра бруст. С..

публикувано на 04.07.24 в 20:02
Дилан Грьоневехен

Грьоневехен спечели 6-ия етап от Тур дьо Франс, Погачар остава начело

Нидерландецът Дилан Грьоневехен от отбора на Джайко Алула стана победител в шестия етап от колоездачната обиколка на Франция - 163,5 километра от Макон до Дижон. 31-годишният Грьоневехен стигна до първата позиция с финален спринт, в който успя да изпревари белгиеца Яспер Филипсен (Алпецин-Декьонинк) и еритрееца Биниам Гирмай (Интермарше)...

публикувано на 04.07.24 в 19:27
Адриан Андреев

Адриан Андреев четвъртфиналист в Карлсруе

Адриан Андреев се класира за четвъртфиналите на турнира по тенис на клей от сериите "Чалънджър" в Карлсруе (Германия) с награден фонд 74 825 евро. Андреев победи във втория си двубой участващия с "уайлд кард" представител на домакините Юстин Енгел с 4:6, 6:4, 6:0 за близо два часа на корта. Българинът загуби първия сет, но във втората част..

публикувано на 04.07.24 в 19:18
Хуберт Хуркач

Хуркач се контузи и приключи с Уимбълдън

Номер 7 в световната ранглиста по тенис Хуберт Хуркач (Полша) получи контузия в тайбрека на четвъртия сет срещу французина Артюр Фис и отпадна във втория кръг на Откритото първенство на Великобритания. Хуркач изоставаше с 6:7(2), 4:6, 6:2, 6:6, а при 7:7 точки плонжира за воле на мрежата и спечели разиграването и стигна до сетбол, но при..

публикувано на 04.07.24 в 19:12
Максим Манолов (отпред, вдясно)

Максим Манолов с бронз на eвропейското първенство по плуване за юноши

Максим Манолов (Черно море, Варна) спечели бронзов медал на Европейското първенство по плуване за юноши и девойки във Вилнюс, Литва.   Манолов се качи на почетната стълбичка в дисциплината 50 метра бруст.  Във финала българинът финишира за време 27.89 секунди и отстъпи само на 16-годишния турчин Нусрат Алахверди с 27.60 секунди и Субаир Билтаев от..

публикувано на 04.07.24 в 06:26