Италия на осминафинал след гол в 98-та минута

Хърватия и Италия завършиха 1:1 в двубой от група „В“ на Евро 2024. Лука Модрич откри резултата в 55-ата минута, а секунди преди това той пропусна дузпа. Матиа Дзакани изравни за Италия в осмата минута на добавеното време на срещата. Така хората на Златко Далич заеха трета позиция в групата с актив от 2 точки и имат минимални шансове да продължат напред, докато Италия остана втори с 4 пункта. Действащият Европейски шампион си осигури сблъсък с Швейцария на 1/8-финалите. Двубоят е на 29 юни от 19:00 часа в Берлин.

След резултатите от тази група място в следващата фаза си осигуриха - Нидерландия, Франция и Англия.

Капитанът на Хърватия Лука Модрич е 38 години и 289 дни и стана най-възрастният футболист, отбелязал гол в мач от Европейско първенство. Той счупи рекорда на австриеца Ивица Вастич, който беше на 38 години и 257 дни в мач с Полша на Евро 2008. Модрич записа 178 срещи за Хърватия и отбеляза 26 попадения.

Хърватия започна по-активно срещата и още в 5-ата минута Лука Сучич тества уменията на Джанлуиджи Донарума, който изби в корнер.

В последствие играта бе изравнена, като и двата тима опитваха да изненадат противника с постепенни атаки.

В 28-ата минута Алесандро Бастони бе изпуснат от защитата на Хърватия и нанесе удар с глава от няколко метра, но Доминик Ливакович блесна със зашеметяващо спасяване.

Само три минути по-късно Лука Модрич се изведен на добра позиция, но защитник се намеси в решителния момент.

До края на полувремето Лоренцо Пелегрини от Италия опита да затрудни Ливакович, но без успех. За Хърватия Марио Пашалич и Лука Модрич се разминаха с добри възможности.

Няколко минути след подновяването на играта Хърватия получи дузпа. Влезлият на почивката за Италия Давиде Фратези игра с ръка и съдията Дани Макели с помощта на ВАР отсъди наказателен удар. Зад топката застана Лука Модрич, но ударът му бе отразен от Донарума. Последва центриране в наказателното поле на италианците, където Анте Будимир стреля от непосредствена близост, а Донарума отново показа класа. При добавката обаче Лука Модрич не сбърка и даде аванс на Хърватия в 55-ата минута.

Италия опита веднага да отговори, като удар на Бастони с глава мина близо до напречната греда.

Футболистите на Лучано Спалети вдигнаха оборотите, но разчитаха предимно на центрирания, за да затруднят своя противник.

В 87-ата минута италианците създадоха отлична възможност за изравнителен гол. Федерико Киеза проби отдясно и отправи прострелно центриране, но Джанлука Скамака се размина с топката в малкото наказателно поле.

Драмата бе пълна в осмата минута на добавеното време на двубоя, когато резервата Матиа Дзакани успя да изравни резултата. Централният защитник Рикардо Калифиори проби през центъра и пусна пас към своя колега, който с диагонален удар направи безпомощен Ливакович.

Хърватия – Италия 1:1

1:0 Лука Модрич 55

1:1 Матиа Дзакани 90+8

Хърватия: Доминик Ливакович, Йосип Станишич, Йосип Шутало, Марин Понграчич, Йошко Гвардиол, Лука Модрич (80-Ловро Майер), Марсело Брозович, Матео Ковачич (70-Лука Иванушец), Лука Сучич (70-Иван Перишич), Андрей Крамарич (90-Йосип Юранович), Марио Пашалич (46-Анте Будимир)

Италия: Джанлуиджи Донарума, Джовани Ди Лоренцо, Алесандро Бастони, Рикардо Калафиори, Матео Дармиан (81-Матиа Дзакани), Николо Барела, Жоржиньо (81-Николо Фажоли), Джакомо Распадори (75-Джанлука Скамака), Лоренцо Пелегрини (46-Давиде Фратези), Федерико Димарко (57-Федерико Киеза), Матео Ретеги

По публикацията работи: Христо Денев

Уругвайският национал Дарвин Нунес се радва на попадението си.

На Копа Америка Уругвай вкара 5 гола, Панама изненада домакина

Отборът на Уругвай направи решителна крачка към директните елиминации в Копа Америка след успех с 5:0 срещу тима на Боливия. С успеха възпитаниците на Марсело Биелса оглавиха своята група "С". Старт на головото шоу даде Факундо Пелистри, който отрки резултата в 8-ата минута, след като се възползва от центриране на Араухо. Малко по-късно в 21-вата..

публикувано на 28.06.24 в 06:33

България получава още една квота в класическата борба за Париж

България получава още една квота в класическата борба за олимпийските игри в Париж 2024, съобщават от БФ Борба. Това стана възможно след преразпределение на 16-те вакантни места, които Международната централа (UWW) раздаде на следващите в подреждането от квалификациите. Преди седмица Международният олимпийски комитет одобри 16 от 26-е..

публикувано на 27.06.24 в 21:50
Даяна Стойчева достигна до репешажите за бронза

Българка е с шанс за бронз на европейско по борба

Даяна Стойчева достигна до репешажите за бронза на европейското първенство по борба за кадетки в Нови Сад (Сърбия).  Националката започна убедително, побеждавайки с технически туш 11:0 полякинята Мартина Клода в категория до 46 кг, но после загуби с туш от Халиджа Азимов (Германия), след като водеше с 2:0. Представителката на Германия..

публикувано на 27.06.24 в 21:20
Българите са без медал в първия ден на европейско по джудо

Българските състезатели не успяха да спечелят отличие в първия ден на европейското първенство по джудо за кадети и за кадетки, което се провежда в "Асикс Арена" в София. С най-предно класиране е Калина Григорова, която се нареди седма в категория до 44 килограма. На старта тя загуби от сръбкинята Наталия Пролич с "вадзари". Съперничката й..

публикувано на 27.06.24 в 20:41
Калоян Братанов

Калоян Братанов е шампион на 100 м свободен стил

Калоян Братанов спечели финала в „кралската“ дисциплина 100 метра свободен стил за мъже на държавното лично отборно първенство по плуване на басейн "Диана" в столицата. Състезателят на клуб Астери финишира първи с време 50.52 секунди и остана на близо две секунди от националния рекорд на Йосиф Миладинов от 48.83. Самият Миладинов пропусна..

публикувано на 27.06.24 в 20:00
Александра Начева

Александра Начева е изписана от „Пирогов“ след операцията

Лекоатлетката Александра Начева беше изписана от УМБАЛСМ "Пирогов",  където на 23 юни претърпя операция заради фрактура на левия глезен. Световната шампионка на троен скок за девойки до 20 години от Тампере 2018 Начева получи контузията в събота вечерта по време на състезание на скок дължина на турнир в Габрово, а интервенцията беше..

публикувано на 27.06.24 в 18:45
Константин Костадинов

Националът Константин Костадинов ще играе в елита на Испания

Българският национал Константин Костадинов ще играе за отбора на Тенерифе през сезон 2024/25, съобщиха от клуба от испанската Лига Ендеса. През последните два сезона Тенерифе държеше правата върху 21-годишното крило, но го изпращаше под наем в отбори от второто ниво на местния шампионат. По време на новата кампания обаче юношата на Реал..

публикувано на 27.06.24 в 18:37