България с позиция за медали след първия ден в отборното на МТ по художествена гимнастика при девойките в София

Снимка: БФХГ- Анна Недкова

Съставите на България са с позиция за медали след първия ден в отборната надпреварата при девойките на международния турнир по художествена гимнастика „София къп“, който се провежда в столичната зала "София".

В надпреварата страната ни е представена от два отбора – Дара Малинова и Мая Пенева (първи състав) и Алекса Рашева и Александра Шалуева (втори състав).

След изиграването на съчетанията с обръч и с топка, първият ни отбор заема втората позиция във временното класиране със сбор от 59.650 точки. Дара Малинова получи за изпълнението си обръч 31.850 точки, а Мая Пенева беше оценена с 27.800 точки за това с топка.

Вторият ни отбор също е с позиция да стъпи на почетната стълбичка – трети с актив от 58.150 точки. Алекса Рашева получи 30.050 точки за композицията си с обръч, а за изпълнението си с топка Александра Шалуева е с оценка от 28.100 точки.

На първото място във временното класиране са гимнастичките на Израел, който събраха сбор от 63.900 точки. Мейтал Мааян Съмкин, която се подготвя от внучката на Жулиета Шишманов - Жулиета Канталупи, изигра оригиналната си композиция с топка и получи от съдиите 30.200 точки, а обръча на Алона Тел Франко беше оценен с 33.700 точки.

Според регламента на състезанието за финалите се класира по една гимнастичка от нация. Така в неделя във финала с обръч за отличията ще се бори Дара Малинова, а в този с топка – Александра Шалуева.

Извън класирането своите съчетания с обръч и топка показа възпитаничката на Николай Боев - Антоанета Цанкова,  която се подготва за следващия сезон.

Президентът на Българска федерация художествена гимнастика Илиана Раева официално даде старт на турнира. Официални гости на церемонията бяха Евангелия Трикомити, президент на Техническия комитет по художествена гимнастика при Европейската гимнастика и Росина Атанасова, генерален секретар на БФХГ и председател на организационния комитет на състезанието.

Раева заяви, че е изключително щастлива, че в тази олимпийска година има толкова голям интерес към този турнири. 36 държави участват със свои представителки в надпреварата. Тя поздрави състезателки, треньори, съдии, деятели и почитатели на спорта, и пожела упех на всички.

Президентът на БФХГ подчерта, че за втора поредна година ще има награден фонд от 20 хиляди евро, който ще бъде разпределен в надпреварата при жени индивидуално, осигурен от генералния спонсор на турнира.

Един Терзич

Един Терзич: Заслужавахме повече от загуба

Старши треньорът на Борусия (Дортмунд) - Един Терзич, свиква с болезнени финали. Неговият отбор пропусна да спечели титлата в Бундеслигата през миналия сезон в последния мач, а на "Уембли" загуби финала на Шампионската лига с 0:2 от Реал Мадрид, въпреки че игра много добре в хода на двубоя. "Заслужавахме повече от загуба с 0:2, особено през..

публикувано на 02.06.24 в 08:25
Карло Анчелоти

Карло Анчелоти: Беше много трудно, но спечелихме! Мечтата продължава

Старши треньорът на Реал (Мадрид) - Карло Анчелоти, продължи успехите си в Шампионската лига, като завоюва рекорден пети трофей като мениджър, но призна, че Борусия (Дортмунд) е притеснил отбора му, преди "белите" да стигнат до победата с 2:0. "Никога не се свиква с това", каза 64-годишният Анчелоти, който е печелил Шампионската лига два..

публикувано на 02.06.24 в 08:13
Волейболистките загубиха и от Сърбия – 1:3

Женският ни национален отбор по волейбол допусна шеста загуба в турнира Лига на нациите, след като на турнира в американския град Арлингън отстъпи срещу тима на Сърбия с 1:3 (25:18, 21:25, 17:25, 16:25) гейма. Така българките са последни в класирането с една победа и шест поражения, а заключителният им мач в Арлингтън е срещу Германия. Лидер..

публикувано на 02.06.24 в 07:45
Реал (Мадрид) е шампион на Европа за рекорден 15-ти път

Отборът на Реал (Мадрид) стана клубен шампион на Европа за рекордния 15-ти път в историята си. Във финала на стадион "Уембли" в Лондон "белите" се наложиха с 2:0 срещу Борусия (Дортмунд) с голове на Даниел Карвахал и Винисиус Жуниор след почивката, осигурявайки втори успех за мадридчани в последните три сезона. Първият шут в двубоя дойде в..

публикувано на 02.06.24 в 00:30
Григор Димитров се класира за четвъртия кръг

Григор Димитров се измъчи с квалификант, но продължава в Париж

Григор Димитров се класира за четвъртия кръг на Откритото първенство по тенис на Франция. Най-добрият български тенисист, поставен под номер 10 в схемата, се наложи трудно с 6:3, 7:6 (4), 4:6, 6:4 срещу квалификанта Зизу Бергс (Белгия), който се намира на 104-то място в световната ранглиста. Двубоят започна в петък, но заради непрестанните..

публикувано на 01.06.24 в 23:41
Александър Зверев

Зверев оцеля на „Ролан Гарос“, Медведев и Оже-Алиасим също продължават

Германската тенис-звезда Александър Зверев мина през петсетов маратон, за да оцелее на турнира "Ролан Гарос" и вече е в четвъртия кръг. Номер 4 в основната схема на Големия шлем в Париж беше пред шокиращо отпадане, след като в петия сет изоставаше с 1:4 от номер 26 Талон Грийкспор (Нидерландия). И изглеждаше разочарован, докато спореше със..

публикувано на 01.06.24 в 22:57