Гимнастици от 15 клуба ще се борят за отличията в 10-ия турнир "Йордан Йовчев"

Снимка: БФ Гимнастика

Състезатели от 15 клуба са заявили участие в десетото издание на турнир по спортна гимнастика, носещ името на легендата Йордан Йовчев за Купа "Дженерали".

Според регламента турнирът ще включва както индивидуална, така и отборна надпревара при спортистите родени 2010-2009 и 2008-2007 година при момчетата  и при момичетата родени  през 2010 година и след нея и 2009 година и преди нея.

„Трябва да обърнем внимание върху това подрастващото поколение. Надеждите остават в него. Целта е да може да се застъпват юноши, девойки, мъже и жени.  В този турнир общата бройка на състезателите ще е 60. Ние като Българска федерация гимнастика и всички тези клубове, които имат нужда от подкрепа, е важно да гледаме в една посока. Важно е да имаме силно вътрешно първенство, за да може да имаме по -добър национален отбор. В крайна сметка състезателите ги правят клубовете. Ако имаме слаб вътрешен календар, то и националния ни отбор ще е слаб. Правим тези турнири за да мотивираме децата, да има за какво да се борят, да има за какво да печелят медали. Важно е да срещат по- често конкуренцията“, сподели специално за БНР легендата в спортната ни гимнастика Йордан Йовчев.
Надпреварата ще се проведе в събота (4 ноември) в залата на Национална спортна база "Раковски". Официалното откриване на състезанието ще се състой в 11.00 часа, като официален гост се очаква да бъде проф. Даниела Дашева, заместник-министър на младежта и спорта.

„Това внимание от страна на Министерството на младежта и спорта е важно за нас. В крайна сметка ние имаме олимпийска квота. Знаете спечели я Кевин Пенев, който направи блестящ финал на прескок на световното първенство в Антверпен. Надявам се и брат му Еди да направи същото в предстоящите световни купи. Надявам се Валентина Георгиева да се възстанови и да вземе под сериозно внимание предстоящите и състезания, на които има за какво да бори. Тя се завръща след тежка контузия. Така, че през 2024 година се надяваме да вземем поне още 2 квоти, по една при мъжете и при жените“, допълни олимпийският ни вицешампион на халки от Игрите в Атина през 2004 година.

Йовчев разкри, че в понеделник (6 ноември) част от мъжкия национален отбор (Божидар Златанов, Димитър Димитров и Теодор Трифонов) се събира на лагер и започва подготовка за новия сезон. Към тях в началото на 2024 година се очаква да се присъединят Йордан Александров и братята Еди и Кевин Пеневи.

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Волейболистите на Левски спечелиха Суперкупата

Шампионът в Националната волейболна лига за мъже Левски спечели за втора поредна година Суперкупата на България. Във финала на четиристранния турнир в столичната зала "Левски София", в който играха още ЦСКА и Нефтохимик 2010, домакините победиха с 3:2 (25:21, 25:16, 23:25, 31:33, 16:14) гейма Дея спорт Бургас. "Сините" имаха огромно игрово..

публикувано на 13.10.24 в 22:08

Спортен клуб „Стар тийм“ първи в класирането на ДП по кикбокс на татами

Кикбоксьорите на спортен клуб „Стар тийм“ триумфираха в комплексното класиране на държавното първенство по кикбокс в леките стилове на татами, което се проведе в зала „Арена Асарел“ в Панагюрище.  Възпитаниците на Иван Георгиев и Деница Миленкова заеха призовата позиция след като спечелиха най-много отличия 120 от които 36 златни, 32 сребърни и 52..

публикувано на 13.10.24 в 19:31

Кенийка подобри световния рекорд в маратона

Кенийката Рут Чепнгетич подобри с почти две минути световния рекорд в маратона при жените. Тя постави новото върхово постижение по време на Маратона на Чикаго, в който завърши на впечатляващото десето място. 30-годишната кенийка финишира за 2 часа, 9 минути и 57 секунди (според американски медии за 2:09,56) и така стана първата жена в историята, която..

публикувано на 13.10.24 в 19:10
Радослав Росенов.

Троен български успех на европейското по бокс (обновена)

Трима наши се класираха за четвъртфиналите на Европейското първенство по бокс за мъже и жени до 23 години.  Радослав Росенов зарадва публиката в зала „София“ с нова красива победа на сметката си. В категория до 60 килограма той се справи с представителя на Уелс Оуен Харис-Алън с 5:0 съдийски гласа.  Росенов бе категоричен в първите два рунда,..

публикувано на 13.10.24 в 17:05

Стефани Стоева спечели титлата в Кайро

Стефани Стоева спечели титлата на единично жени на международния турнир по бадминтон "International Series" в Кайро (Египет). Българката победи на финала поставената под номер 8 в схемата Ясмин Хамза (Италия) с 21:10, 22:20 за 31 минути.  Стоева доминираше в първия гейм, а във втората част успя да спечели последните разигравания и да вземе златото. Тя..

публикувано на 13.10.24 в 16:27
Денислава Глушкова

Денислава Глушкова загуби финала в Хераклион

Българката Денислава Глушкова завърши на второ място участието си на турнира по тенис на клей в Хераклион, Гърция с награден фонд от 15 000 долара. Във финала на надпреварата 20-годишната Глушкова отстъпи за точно два часа игра с 3:6, 3:6 пред поставената под номер 1 в схемата Пиа Ловрич от Словения. Младата българка, която се стремеше към пета титла..

публикувано на 13.10.24 в 15:08

Яник Синер победи Джокович и спечели мастърса в Шанхай

Водачът в световната ранглиста по тенис Яник Синер добави трофея от турнира "Мастърс 1000" в Шанхай в личната си витрина от спечелни отличия. Във финала италианецът се справи със 7:6(4), 6:3 със сърбина Новак Джокович, за да вземе седмата си титла за годината. От своя страна носителят на 24 титли от Големия шлем Джокович пропусна да си осигури първа..

публикувано на 13.10.24 в 14:19