Швьонтек триумфира за трети път на "Ролан Гарос"

Водачката в основната схема и в световната ранглиста по тенис при жените Ига Швьонтек (Полша) победи с доста трудности и обрати в мача чехкинята Каролина Мухова с 6:2, 5:7, 6:4 и триумфира с титлата на Откритото първенство на Франция. За нея това е трета титла на "Ролан Гарос" и общо четвърта в турнирите от "Шлема". Срещата започна страхотно за победителката, тъй като тя поведе с 6:2 и 3:0 във втория сет, но след това дойдоха силните минути на Мухова. 2 часа и 49 минути се проточи битката, която даде на зрителите много невероятни моменти от този спорт.

За Мухова до момента най-сериозното постижение в турнирите от "Големия шлем" беше полуфинал в Австралия през 2021-а година. Най-високото й постижение в световната ранглиста е 19-ото място от май 2021-а година, а в момента се намира на 43-ата позиция. Но днес тя трябва да бъде единствено горда от представянето си, защото в огромни периоди от мача демонстрира сериозна класа и прецизност в моментите под напрежение.

Швьонтек, която беше сочена за фаворитка от самото начало, спечели първия сет за 44 минути. А още при първото си подаване тя показа на какво ще разчита - атаки към слабите места на противничката, както и дълбоки форхенди. След като спечели първото си подаване, тя направи и пробив на 15 и веднага след това не даде и точка на Мухова при втория си сервис.

Едва в четвъртия гейм чехкинята показа силите си и не само спечели първото си подаване, но и опита да пробие. Но Швьонтек се измъкна, отразявайки точката за пробив, а до края мина четири пъти през 40:40, за да спечели за 4:1. Но Мухова беше набрала скорост и след това намали на 4:2, спасявайки на свой ред брейк-пойнт. В последния гейм обаче тя се срина с няколко грешки. Най-напред неточен бекхенд беше изстрелян в аут, а след това прати топката в мрежата. Така с втория си пробив в сета водачката в ранглистата комфортно спечели с 6:2.

Началото на втория сет се разви по абсолютно същия сценарий, макар че в неговия край 26-годишната чехкиня с една титла в кариерата си демонстрира невероятен характер, а и качества. Полякинята направи пробив за 2:0, като междувременно спечели и двата си сервиса и поведе с 3:0. Мухова спечели първото си подаване пак за 1:3, сякаш отново вдигайки скоростта след половината на сета. И веднага след това върна пробива и донякъде интригата в срещата, след като с форхенд по правата реализира първи брейк-бол от две възможности до момента. Последва спечелено подаване и равенство в геймовете 3:3.

След 4:4 с разменени подавания започна фестивал на пробивите и след три такива чехкинята водеше с 6:5. Истинска наслада тя предложи за зрителите в Париж в 12-ия гейм на втория сет, когато успя да се върне от 0:30. Тя направи най-напред ас, след това вкара нов сервис със скорост 180 км/ч. И в моментите, когато шансовете на Швьонтек за пробив бяха много големи, тя буквално уби ритъма на атаките й с прехвърлящи топки, за да се подготви за защита. Накрая отказа водачката в ранглистата на WTA с невероятна защита до мрежата и изравни сетовете. Швьонтек отрази два сет-пойнта, но накрая се предаде.

Силната серия на чехкинята продължи и в третия сет, възползвайки се от поредицата от грешки на водачката в ранглистата. Най-напред тя пробив на нула за 0:1, а след това Мухова го затвърди със сервис-гейм на нула, включително два поредни аса накрая - 0:2. Полякинята се върна след негативна серия от четири загубени гейма и намали на 1:2. Нови три размени на пробиви изпратиха мача на 4:4. В деветия гейм шампиноката се възползва от ново, сякаш минимално колебание на противничката си. И въпреки че имаше точка за пробив,  две грешки на ретур на Мухова донесоха успеха на полската тенисистка.

В последния гейм Мухова тръгна  много лошо - допусна две грешки и изоставаше вече с 0:30. Опита се да се върне, но класата на Швьонтек си каза думата и тя триумфира с трофея от Откритото първенство на Франция за трети път.

По публикацията работи: Христо Денев

Игор Йовичевич дебютира с победа начело на Лудогорец

Шампионът на България за последните 13 сезона Лудогорец постигна рутинна победа с 2:0 при гостуването си на Ботев (Враца) в мач от 10-ия кръг на Първа лига.  Визитата на "орлите" бе съвсем символична, тъй като мачът се игра на техния стадион "Хювефарма Арена" в Разград. На стадион "Христо Ботев" във Враца в момента се извършва подобряване на тревното..

публикувано на 29.09.24 в 23:12

Четири медала за България от Балканиадата по художествена гимнастика в Будва

Четири отличия спечелиха българските състезателки от Балканското първенство по художествена гимнастика в Будва (Черна гора). България беше представена от националките Антоанета Цанкова при девойките и Ивайла Горанова при жените. Възпитаничката на Николай Боев Антоанета Цанкова завоюва две сребърни отличия - на финалите на бухалки и на лента, а на обръч..

публикувано на 29.09.24 в 23:07
Нургюл Салимова

България отново ще има представители на световната купа по шахмат

България отново ще има представители на световната купа по шахмат.  Надпреварата ще  се проведе през 2025 година,  а с блестящото си представяне в турнира през 2023-та Нургюл Салимова заслужи отново място в Турнира на претендентките. България завърши на 10-о място при жените на Олимпиадата, а при мъжете бяхме 27-ми. Държавите трябва да..

публикувано на 29.09.24 в 21:01
Попадението на Кристиан Макун донесе победата на Левски над Арда

Дебютният гол на венецуелския защитник Кристиан Макун донесе победата на Левски с 2:1 при домакинството на Арда в мач от 10-ия кръг на Първа лига. Успехът остави столичани на първото място в класирането с 25 точки, с три повече от втория Лудогорец, който има два мача по-малко. Другият гол за победата бе дело на тарана Александър Колев от дузпа, а за..

публикувано на 29.09.24 в 20:54
Алекс Тоткова

Златен и сребърен медал за България на ЕП по спортно катерене

Златен и сребърен медал спечелиха българските състезатели на европейското първенство по спортно катерене за юноши и девойки, което се проведе във френския град Троа. Участниците, разделени в трите възрастови категории на катеренето U16 (Youth B), U18 (Youth A), U20 (Juniors), се състезаваха за призовите места  в дисциплините трудност, боулдър и..

публикувано на 29.09.24 в 20:12

Кикбоксьорите Борислав Радулов и Калоян Трайков със световни купи от Узбекистан

Световният шампион Борислав Радулов триумфира с титлите в двете категории, на които участва в стила пойнт файтинг при мъже до 57кг и до 63кг. на Световната купа в Узбекистан. Фурор предизвика 18-годишният Калоян Трайков, който спечели три Световни купи, от които две бяха при юноши старша възраст в категории до 74кг и до 79кг. Трайков участва и при..

публикувано на 29.09.24 в 20:08
Ботев (Пловдив) победи ЦСКА 1948 с късен гол на черногореца Мараш

С късен гол на влезлия като резерва черногорец Алекса Мараш отборът на Ботев (Пловдив) спечели с 1:0 при гостуването на ЦСКА 1948 в Бистрица. Двата отбора изиграха равностоен мач и нулевото равенство изглеждаше логичен завършек, но пет минути преди края капитанът на Ботев Ивелин Попов пусна извеждащ пас за Мараш, който майсторски вкара единствения гол..

публикувано на 29.09.24 в 18:45