Сребро за България от най-голямото състезание за спортисти с интелектуални увреждания

Александър Асенов със сребърен медал в трибоя на "Глобъл Геймс 2023"
Снимка: FAPA

Александър Асенов спечели първия медал за България в шестото издание на най-голямото състезание в света за спортисти с интелектуални увреждания, „Глобал Геймс 2023“, което се провежда във Виши (Франция) от 4 до 10 юни.

При изключително жестока конкуренция на спортисти от 44 държави от всички континенти, част от които са Бразилия, Австралия, Италия, Мексико, Франция, Шри Ланка, Полша, Япония, Португалия, Колумбия, Испания и др. българинът извоюва сребърното отличие в трибоя при мъжете.

Асенов записа 7. 14 метра в тласкането на гюле, 3. 85 метра в скока на дължина и 14. 55 секунди в бягането на 100 метра, като това го нареди на второ място след най-силният в дисциплината Никола Варапин от Франция.

Радена Ангелова пък се класира за финал в бягането на 100 метра при жените, като спря хронометрите на 17.86 секунди.

Радена Ангелова

В надпреварата участват спортисти Европа, Америка, Азия, Африка и Океания, които си оспорват отличията в 11 вида спорт.

Българската делегация е от 10 души с водач Слав Петков – президент на Федерацията по адаптирана физическа активност и специалистите: Бойка Петкова и Зоя Тодорова – треньори по лека атлетика, Десислава Асенова - технически сътрудник и Десислава Петкова - PR ФАФА България и АФА специалист.

Българското участие днес:

13 часа - Тласкане на гюле -  Боян Вандов и Александър Асенов
15 часа - Мятане на диск -  Боян Вандов
16:05 часа - 100 метра - жени - финал - Радена Ангелова
19:30 часа - Тласкане на  гюле - Радена Ангелова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Черно море победи Хебър в Първа лига

Черно море се наложи над Хебър в Първа лига

В слаб мач Черно море успя да победи Хебър с 1:0 в дебюта на Бруно Акрапович начело на пазарджишкия тим. Единственото попадение в срещата вкара Дуду в 75-ата минута. С успеха си Черно море има в актива си вече 22 точки и измести от четвъртото място градския съперник Спартак 1918 Варна. Хебър пък остава последен със 7 точки. Преди началото на мача с..

публикувано на 20.10.24 в 18:50
Александра Фейгин

Александра Фейгин С шесто място на турнир по фигурно пързаляне в Ница

Александра Фейгин се класира на шесто място, а Кристина Григорова е 23-а в крайното подреждане при жените на международния турнир по фигурно пързаляне от сериите "Challenger" в Ница (Франция). Фейгин събра 157.47 точки, след като се нареди пета в кратката и десета във волната програма. Григорова има 112.49 точки и завърши 23-а от 27 фигуристки...

публикувано на 20.10.24 в 18:46
Радослав Росенов с европейска титла по бокс при мъжете до 23 години

Радослав Росенов донесе на България първа титла от европейското първенство по бокс за мъже и жени до 23 години в София. Във финала в категория  60 килограма в столичната зала "София" 20-годишният българин надигра арменеца Артур Сахакян с пълно съдийско единодушие.  Европейският вицешампион при мъжете от тази година Росенов и неговият съперник Сахакян..

публикувано на 20.10.24 в 18:02
Григор Димитров загуби финала на тенис турнира в Стокхолм

Американецът Томи Пол победи Григор Димитров с 6:4, 6:3 във финала на тенис турнира в Стокхолм. До момента и двамата имаха по една титла в това състезание от сериите АТП 250, което е с награден фонд 767 455 евро. От днес обаче Томи Пол е двукратен победител, а Димитров остава с един трофей и три загубени финала. Номер 3 в схемата на турнира обаче остава..

публикувано на 20.10.24 в 18:00

Боряна Калейн: Платих много голяма цена в сълзи

Олимпийската вицешампионка Боряна Калейн призна, че е преминала през трудности в кариерата, но целта й винаги е била да постигне нещо голямо. На Игрите в Париж 2024 тя завоюва сребърно отличие с многобоя. Така тя донесе втори медал за България в историята в индивидуална надпревара при жените след среброто на Адриана Дунавска от Сеул 1988...

публикувано на 20.10.24 в 11:44

Меси заби хеттрик, Интер Маями с рекорд в МЛС

Лионел Меси отбеляза хеттрик, вкарвайки три гола за 12 минути при убедителната домакинска победа на Интер Маями с 6:2 над Ню Инглънд Революшън в американската Мейджър Лийг Сокър. С успеха Интер Маями подобри рекорда по спечелени точки за един сезон във футболното първенство на САЩ. Меси влезе като резерва в 57-ата минута и се разписа..

публикувано на 20.10.24 в 10:16

Реал се наложи над Селта, Модрич подoбри рекорд

Реал (Мадрид) се наложи при гостуването си на Селта Виго с 2:1 в среща от десетия кръг в испанската футболна Ла Лига. Лука Модрич влезе като резерва и стана най-възрастният играч в историята на клуба, участвал в официален двубой - 39 години и 40 дни. Хърватинът беше в основата на победното попадение. Отборът на Реал (Мадрид) събра 24 точки на..

публикувано на 20.10.24 в 08:59