Вингегор изкачи първи Отакам и практически спечели Тур дьо Франс

Йонас Вингегор

Датчанинът Йонас Вингегор спечели крайно интересния 18-и етап от Обиколката на Франция по колоездене от Лурд до Отакам и практически си осигури спечелването на състезанието.

25-годишният колоездач на Йъмбо-Висма започна днешния ден с жълтата фланелка и с преднина от 2:18 минути пред шампиона от последните две години Тадей Погачар от тима на Обединените арабски емирства. Датчанинът и словенецът се вкопчиха в люта битка помежду си с куп атаки, най-вече от страна на Погачар, но в крайна сметка Вингегор се оказа този, който е по-свеж и нанесе нокаутиращия удар четири километра преди края на височината Отакам.

В продължение на 139 километра Вингегор и Погачар се движеха рамо до рамо. Двукратният шампион първи реши да атакува, което се случи на втората от трите височини за деня - Кол де Спандей. Вингегор обаче успя да прихване атаките на Погачар, но малко след началото на спускането след височината от първа категория едва не падна от колелото на един от завоите. Няколко виража по-късно Погачар загуби контрол над велосипеда си и падна, макар и не сериозно.

В този момента Вингегор показа страхотно уважение към съперника си и намали, за да може Погачар да го настигне и двамата да продължат борбата.

Тя достигна кулминационния си момент около четири километра преди финала, когато Вингегор, подпомаган и от съотборника си Ваут ван Аерт, успя да се откъсне пред Погачар решително. Словенецът, който от вчера имаше само трима останали съотборници в състезанието, не бе готов да отговори на тази атака и до края нямаше шанс да настигне съперника си.

Вингегор пресече финалната линия с време от 3 часа, 59 минути и 50 секунди. Погачар пристигна втори на 1:04 минути, а трети на 2:10 минути финишира белгиецът Ван Аерт, който от самото начало на деня бе в откъсване и в атаки.

На изоставане от 2:54 минути пристигна шампионът за 2018 година Герайнт Томас от Инеос. Британецът изпревари с четири секунди французина Давид Годю от Групама-ФДЖ, а шести на още 11 секунди завърши казахстанецът Алексей Луценко от Астана.

В генералното класиране Вингегор, който има две етапни победи в Тур дьо Франс, вече води с 3:26 минути пред Погачар и с точно 8 минути пред третия Герайнт Томас.

С невероятното си представяне на Отакам датчанинът излезе начело и в класирането при катерачите със 72 точки, с осем повече от германеца Зимон Шенке от Кофидис, който досега бе носител на бялата фланелка на червени точки.

При спринтьорите убедителен лидер и сигурен носител на зеленото трико е Ван Аерт, който има 451 точки. Вторият Погачар е с 219.

До края на Обиколката на Франция остават само три етапа. Утрешният 19-и е с дължина от 188,3 километра от Кастелно-Маньоак до Каор, като е напълно равнинен с две минимални изкачвания от четвърта категория.

По публикацията работи: Антони Йорданов

Манчестър Сити-Интер  0:0

Резултатите в мачовете от първия кръг на Шампионската футболна лига

Резултатите в мачовете от първия кръг на Шампионската футболна лига:  Болоня - Шахтьор  0:0,  Спарта Прага - Залцбург   3:0 Брюж - Дортмунд   0:3 Манчестър Сити - Интер  0:0 Пари Сен Жермен - Жирона   1:0 и Селтик - Слован Братислава   5:1

публикувано на 18.09.24 в 23:41

Победи на българските отбори на шахматната Олимпиада

Националните отбори на България при мъжете и при жените записаха победи в седмия кръг на шахматната Олимпиада в Будапеща. При мъжете българският отбор спечели с 3,5:0,5 точки срещу Египет.  Мачът започна с реми за едва 22 хода на първа дъска между играещия с черните фигури Иван Чепаринов и Басем Амин. Другите три партии също приключиха много..

публикувано на 18.09.24 в 21:52

Лудогорец се наложи над Славия в отложен мач от Първа лига

Лудогорец победи с минималното 1:0 като гост Славия в отложен мач от втория кръг от Първа лига.  Шампионите излязоха на първо място в класирането с актив от 19 точки, колкото има и Левски, но разградчани победиха "сините" в директния мач по-рано през сезона.  Лудогорец поведе в резултата в 32-ата минута, а Рик Джонатан вкара красиво попадение...

публикувано на 18.09.24 в 20:04
Якуб Пьотровски

Лудогорец: Договорът на Якуб Пьотровски изтича през юни 2026-а година

Българският шампион по футбол Лудогорец (Разград) излезе с позиция по повод спекулациите за договора на Якуб Пьотровски.  В нея се казва, че актуалното споразумение на футболиста не е до юни 2025-а година, а изтича след още 12 месеца – в края на юни 2026-а година.  Повод да се стигне до официалния анонс е няколко публикации, в които се твърдеше, че..

публикувано на 18.09.24 в 17:25

Черноморец отказа участие в мача за Суперкупата

Носителят на Купата на България при мъжете Черноморец отказа участие в мача за Суперкупата на страната, съобщиха от Българската федерация по баскетбол. Тимът от Бургас трябваше да играе за трофея на 28 септември срещу шампиона Рилски спортист Самоков. От ръководството на Черноморец информираха БФБаскетбол и Националната баскетболна лига, че няма да..

публикувано на 18.09.24 в 16:26
Волейбол

Марек Дупница е най-новият член на БФВолейбол

Волейболен клуб Марек Дупница беше приет единодушно за нов член на Българска федерация по волейбол. Това се случи на днешното заседание на Управителния съвет на централата, а веднага след него документите на новия клуб бяха входирани за регистрация в Министерство на младежта и спорта.  Ако получи лиценз от ММС в срок, ВК Марек Дупница ще може да..

публикувано на 18.09.24 в 16:18
Изабелла Шиникова

Изабелла Шиникова продължава във втория кръг на турнир в Италия

Изабелла Шиникова се класира за втория кръг на сингъл на турнира по тенис на червени кортове в Санта Маргерита ди Пула (Италия) с награден фонд 25 хиляди долара. Поставената под номер 3 българка победи квалификантката Елеонора Алвизи (Италия) със 7:6(5), 4:6, 6:3 за 2:52 часа.

публикувано на 18.09.24 в 16:12