Каспер Рууд на финал срещу Рафаел Надал в Париж

Каспер Рууд
Снимка: БГНЕС

Каспер Рууд се класира за неделния финал на Откритото първенство на Франция по тенис срещу испанеца Рафаел Надал.

В полуфиналите норвежецът победи с 3:6, 6:4, 6:2, 6:2 хърватина Марин Чилич и ще се опита да спечели първата си титла от "Големия шлем".

И докато за 36-годишния испанец това ще бъде 30-и финал в турнирите от "Шлема" и 14-и на "Ролан Гарос", за 23-годишния Рууд това ще бъде първи подобен мач в кариерата. Не само това - Рууд е първият норвежец изобщо, който ще играе във финал на някой от четирите най-големи тенис турнира в света.

Достигането до мача за титлата обаче не се оказа напълно безпроблемно за младия норвежец. Той се сблъска с много агресивната игра на Чилич в първия сет, което даде предимство на хърватина. Бившият шампион от Откритото първенство на САЩ направи два пробива и поведе след 6:3.

В началото на втория сет Чилич бе съвсем близо до нов пробив, но Рууд отрази тази възможност и веднага след това на свой ред направи брейк за 2:1.

Това напълно обърна хода на мача и макар Чилич да не позволи разликата да нарасне до края на втория сет, в третия и четвъртия на корт "Филип Шатрие" имаше само един играч в лицето на Рууд, който затвори срещата за 2 часа и 57 минути игра.

В третия сет играта бе спряна за около 15 минути, тъй като млада жена се появи на корта и се завърза със свински опашки за мрежата, но и това не разстрои темпото на норвежеца.

Класирането за финала на "Ролан Гарос" гарантира на Рууд, че от понеделник той ще се изкачи от осмо на шесто място в световната ранглиста, а от 13 юни ще напредне и до пета позиция.

До момента Каспер Рууд и Рафаел Надал никога не са играли официален мач помежду си, макар и много често да тренират заедно.

По публикацията работи: Светослав Табаков

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Никола Цолов

Никола Цолов е шести в Австрия

Българският пилот в автомобилната Формула 3 Никола Цолов за първи път в кариерата си завърши състезателен уикенд с две класирания в точките, след като днес той остана на 6 място в дългото състезание на пистата "Ред Бул Ринг". Вчера триумфира в спринтовия старт. Цолов стартира десети днес и се ориентира перфектно в хаотичните първи завой, за..

публикувано на 30.06.24 в 11:53
Мария Николова

Мария Николова със 7-а победа и рекорд в Обиколката на Витоша

Мария Николова направи голямото си завръщане с уникален рекорд и пореден  триумф в Обиколката на Витоша. След като два сезона тя пропусна емблематичната надпревара заради стартове в чужбина, днес тя записа седмата си победа в 100-километровото свръх изпитание и стана първата обиколила планината с бягане под 9 часа. За феноменалното постижение..

публикувано на 30.06.24 в 11:24
Георги Аспарухов и Никола Котков

Левски отбеляза 53 години от загубата на великите Георги Аспарухов и Никола Котков

Футболният Левски отбеляза 53 години от трагедията на Витиня, при която загинаха легендите на клуба Георги Аспарухов-Гунди и Никола Котков. Българският футбол скърби за двама от най-добрите футболисти в историята. "Днес се навършват 53 години след трагедията на Витиня. Ден, в който се покланяме пред двама велики спортисти и личности – пример..

публикувано на 30.06.24 в 11:19
Таня Богомилова

Таня Богомилова - една легенда празнува юбилей

Таня Богомилова – една от най-великите спортистки в българската олимпийска история, навършва днес 60 години. Тя е първата и единствена българка с олимпийско злато в плуването бе определена за "Спортист на годината" в най-успешния сезон за родния спорт. Олимпийска шампионка на 100 м бруст от Сеул 1988, с четвърто и шесто място на същите..

публикувано на 30.06.24 в 09:38
Борислав Маринов и Кристиан Каси

Ботев (Пд) привлече двама нови

Ботев (Пловдив) привлече още двама нови футболисти. Това са 19-годишният Борислав Маринов и Кристиан Каси, които пристигат като преотстъпени под наем с опция за закупуване в края на сезона. Двамата се присъединиха към лагера на тима в Правец, съобщават от клуба. Маринов е един от големите таланти в българския футбол. Атакуващият футболист..

публикувано на 30.06.24 в 06:59

Германия е на четвъртфинал след победа срещу Дания

Отборът на Германия победи състава на Дания с 2:0 и стана вторият отбор, който се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство по футбол, на което е домакин. По-рано вчера Швейцария елиминира защитаващия титлата си тим на Италия с 2:0 и стана първият четвъртфиналист в турнира. Възпитаниците на Юлиан Нагелсман стигнаха до успеха с голове..

публикувано на 30.06.24 в 00:52
Германия - Дания

Силна буря прекъсна за 25 минути осминафинала: Германия - Дания

Силна буря прекъсна мача между домакините от Германия и Дания от осминафиналите на Европейското първенство по футбол. Мачът в Дортмунд беше спрян за около 25 минути заради гръмотевична буря и проливен дъжд, които направиха играта невъзможна. Съдията Майкъл Оливър от Англия прибра двата отбора в съблекалните в 33-ата минута. Двата тима играят при..

публикувано на 29.06.24 в 23:41