БФС се противопостави на претенциите на Балкан (Варвара)

Борислав Михайлов
Снимка: БГНЕС

Ръководството на Българския футболен съюз категорично се противопостави на претенциите на Балкан (Варвара) за недопускането на техния делегат Георги Градев да гласува по време на извънредния конгрес на централата на 12 октомври. Според Съюза, пропагандните акции и лъжливите внушения сериозно вредят на имиджа и нормалното функциониране на българския футбол . Ето и цялата публикация в официалния сайт на БФС:

"Българският футболен съюз категорично се противопоставя на шумно тиражираните претенции за недопускането на делегат на футболен клуб „Балкан“ (Варвара) до участие в Извънредния конгрес на БФС на 12 октомври т.г. и нелепите усилия за зачеркване на вота, изразен от клубовете-членове на съюза.

Фактите са следните: Към датата на провеждане на Общото събрание излъчването на лицето Георги Градев за делегат на ФК „Балкан“ е обект на активна проверка от страна на прокуратурата, което автоматично прави участието му в мероприятието невъзможно.

БФС винаги е бранил коректното и почтено излъчване на делегати от страна на клубовете, тъй като именно техните гласове решават бъдещето на българския футбол – и неведнъж е подчертавал, че не би допуснал компромис, дори при най-малките съмнения. В случая са налице очевидни манипулации в опитите за излъчването на представител на клуб, без да бъде свикано и обявено общо събрание по надлежния ред. Това само по себе си е грубо погазване на всички правила и разпоредби, което превръща настоящите претенции в още по-несъстоятелни.

Що се отнася до присъствието – г-н Градев не просто присъства на конгреса, а го направи като част от антуража на кандидата Ивайло Дражев; практика, „усвоена“ и от други деятели на т.нар. инициативен комитет на Димитър Бербатов, заели места в Зала 1 на НДК от квотите на други кандидати. Доколко подобни действия са морални и доколко участието на голяма част от кандидат-президентите в конгреса бе реално – това оставяме на преценката на обществото и на съвестта на замесените.

Българският футболен съюз още веднъж изразява гордостта си от организацията на съдебно свиканото Общо събрание по време на пандемия – организация, получила специални похвали от страна на присъствалите висши функционери на ФИФА и УЕФА, и преминала безупречно въпреки постоянните опити за провокация по време на конгреса и след легитимно изразения вот на клубовете.

Нестихващите пропагандни акции и лъжливите внушения, хвърляни в публичното пространство, сериозно вредят на имиджа и нормалното функциониране на българския футбол – порочни практики, които демократично избраното ръководство на БФС категорично осъжда.

Призоваваме всички недоволни от вота страни да проявят уважение към избора на клубовете и към установените демократични ценности на държавата ни, вместо да упражняват нездравите си управленски амбиции за дестабилизирането на българския футбол", се казва в изявление на ръководството на БФС.

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Александър Везенков

Везенков изстреля Олимпиакос на финал за Суперкупата на Гърция

Александър Везенков и Олимпиакос се класираха за финала в турнира за Суперкупата на Гърция. Българинът и неговите съотборници надиграха Перистери със 79:74 във втория полуфинал, състоял се в зала „Калитиа Палей дес Спортс“, Родос. На финала Везенков и компания ще имат за съперник Панатинайкос. „Зелените“ се справиха със съпротивата на Арис след 81:68 в..

публикувано на 29.09.24 в 11:07
Монако

Монако надви Монпелие с гол в добавеното време

Тимът на Монако стигна до домакински успех с 2:1 над Монако с победно попадение в осмата минута на добавеното време на срещата от шестия кръг на френската Лига 1. Монако записа трета поредна победа и е втори във временното класиране с 16 точки, колкото има и лидерът Пари Сен Жермен. Монако, Пари Сен Жермен, Олимпик Марсилия и Ланс са четирите състава..

публикувано на 29.09.24 в 08:57
Болоня - Аталанта

Болоня и Аталанта с равенство в Италия

Отборите на Болоня и Аталанта завършиха при равенство 1:1 в среща помежду си от шестия кръг на италианската футболна Серия А. Двата състава делят девето-десето място във временното класиране с по 7 точки в актива си. Болоня поведе в 46-ата минута, когато 20-годишният аржентински нападател Сантяго Кастро се разписа за 1:0. Домакините обаче останаха с..

публикувано на 29.09.24 в 08:26
Левски

Три мача у нас днес, наглед лесни тестове за Левски и Лудогорец

С три мача днес ще продължи 10-ият кръг в Първа лига. От 16.15 часа ЦСКА 1948 е домакин на Ботев Пд, а от 18.45 Левски посреща Арда на „Герена“. Срещата на стадион "Георги Аспарухов" ще предаваме пряко по "Хоризонт" на БНР. От 21.15 часа Ботев Враца приема Лудогорец, но мачът няма да бъде в северозападния град, а в Разград заради ремонта на тревното..

публикувано на 29.09.24 в 06:29
Осасуна - Барселона

Барселона допусна първа загуба в испанското първенство

В резултатен мач от испанското първенство Осасуна победи Барселона с 4:2 и нанесоха първа загуба в шампионата на каталунците.  Гостите от Барселона започнаха по-силно, но първият бе за домакините и дойде в 18-ата минута, когато Анте Будимир вкара с глава след прехвърлящ пас от Брайън Сарагоса. В 28-ата минута Сарагоса удвои аванса, с хладнокръвен удар..

публикувано на 29.09.24 в 06:18
Илко Пиргов

Илко Пиргов нападна словесно Любослав Пенев

Спортният директор на Локомотив (Пловдив) Илко Пиргов изрази остро мнението си срещу старши треньор на отбора Любослав Пенев. Пиргов говори пред медиите след загубата на "черно-белите" с 0:2 от Крумовград в среща от 10-ия кръг на Първа лига. Той взе отношение във връзка с разпространената поиция на наставника след новината за оттеглянето на собственика..

публикувано на 29.09.24 в 06:13
Черно море - ЦСКА София

Черно море и ЦСКА София направиха постно 0:0

Черно море и ЦСКА София не успяха да си отбележат гол и направиха постно 0:0 в мач от 10-ия кръг на Първа лига. С точката домакините в двубоя имат вече 19 точки в актива си след 5 победи, 4 равенства и 1 поражение. Гостите от София са с 10 точки. те имат 3 победи, едно равенство и 5 загуби. Непосредствено преди началото на срещата в групата на Черно..

публикувано на 28.09.24 в 22:04